לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

אולסי פרי וחוק השבות

שודר בתכנית: שבע אפס שבע


מאת: איתן ליפשיץ
פורסם: תוכניות רדיו | גלי צה"ל - 29/11/1988
מיון מהיר:
גלי צה"ל
1988
איתן ליפשיץ: הדיון האמריקאי על חוק השבות או תיקון חוק מיהו יהודי בארץ עדיין נמשך, ואני ממשיך בסיפור. בעיתון דבר, יש רשימה סיפור, כמעט קשה להאמין. אבל אני מספר לכם, של נח זבולוני. שימו לב: שר העבודה והרווחה, משה קצב, שלא הצליח לפתור את בעיות האבטלה והעוני שעליהם הוא ממונה, התחיל לדאוג לנשמות של יהודי ארצות הברית, והוא הכריז שהוא תומך בתיקון חוק השבות.

כדי להמחיש את הצורך בתיקון, הביא לדוגמא את גיורו של שחקן הכדורסל הידוע, אולסי פרי, שלדבריו של השר קצב, הוא גוייר צ'יק צ'ק אצל רב רפורמי, כדי שהוא יוכל לשחק בישראל.

העובדות הן אחרות, כותב נח זבולוני, איש ירושלים, איש דתי. אולסי פרי, הנושא עתה את עונשו כידוע בכלא בארצות הברית בעוון נשיאת סמים, גוייר בבית דין צדק אורתודוכסי, יותר נכון, חרדי. היה זה גיור כהלכה שיכול לספק גם את הרבי מלובביץ. פרי היה הגר הראשון בסידרת גרי הכדורסל. הוא גויר ב-1978 בניו-יורק, ומיד עלה לארץ לפי חוק השבות כדי לשחק כדורסל במכבי תל-אביב. בשעתו היו רינונים אם הגיור היה לשמו, או לשם המשחק, ומשחקי הליגה, ולא רק למשחקי גביע אירופה. הרינונים הושתקו לאחר שהתברר ששלושה רבנים מכובדים חתומים על כתב הגיור.

אם אינני טועה, יש פה צילום של שלושת החתימות האלה, או לפחות כתב הגיור. אולסי פרי, ממשיך נח זבולוני, ששמו נקרא בישראל, אלישע בן אברהם אבינו, לא על שם אלישע הנביא, ואף לא על שם אלישע אבויה התנא, שהיה רבו של רבי מאיר, ולאחר שיצא לתרבות רעה, היה ידוע בכינוי: אחר. עבר את תהליכי הגיור, מילה וטבילה. המילה בוצעה בידי מוהל ירא שמיים ושומר מצוות קלות כחמורות, הרב משה פיינשטיין, לא לערבב עם הרב המנוח, משה פיינשטיין, שהיה נשיא אגודת הרבנים באמריקה, מקפיד להזהיר נח זבולוני.

אבל, כיון שאולסי פרי היה נימול לפני גיורו, הסתפק המוהל בהטפת דם ברית, כלומר בהקזת מעט דם, כמו שנאמר בתלמוד שבת קל"ז עמוד ב'. "המל את הגרים אומר: ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וציווני למול את הגר ולהטיף ממנו דם ברית, שאילמלא דם הברית, לא נתקיימו שמים וארץ". כלומר, מקפיד זבולוני וממשיך, גיור כזה שאפילו הרב החב"די לא יעז לערער עליו. הוא נערך על ידי שלושה רבנים אורתודוכסים מהקהילה החרדית, דגל דוד תפארת ישראל בברוקלין.

בתעודת הגיור של אולסי פרי, כלומר, אלישע בן אברהם אבינו נאמר, תעודת גר צדק, בעזרת השם כהלכה, יסוד אמונת ישראל, כבוד מנהיגי הדור של עם ישראל סבא בתפוצות ובמדינת ישראל. מהדור הזה ומכל הדורות הבאים שלום וברכה, אמן, הוי ידוע לכל מאן דבעי, למידע, וזאת לראייה כי המוסר כתב זה, האברך אולסי למשפחת פרי, בא לפנינו הבחור הנזכר לעיל, והגיד לנו כי רוצה הוא בלי שום אונס להסתפח בנחלת ישראל. אנחנו חקרנו ושאלנו אותו כדינה, ומצאנוהו ראוי להימנות בין גרי הצדק, בתוך בני ישראל, הן מפאת יושר, והן מפאת ידיעותיו במצוות עשה ולא תעשה, וגם דרכי חיינו. וקודם היכנסו תחת כנפי השכינה, קיים את כל המוטל על הגר לפי ההלכה, כלומר, ע"י מילה על ידי מוהל מומחה וירא שמיים ושומר מצוות, וגם אחרי טבילה לשם גירות, על ידי בית דין חשוב.

יש כאן המשך של תעודת הגיור הזאת. ארבעת העדים שאשרו שהם מכירים את האברך אולסי למשפחת פרי, היו עורכי הדין הישראלים, שמעון מזרחי, שעמד בראש קבוצת הכדורסל מכבי והגיע במיוחד לשם כך מישראל לארצות הברית. גיל מקוב, יהודה סימנטוב, ורפי סידי. לאחר שתעודת הגיור נבדקה על ידי הרב נחום כהן מהמחלקה לעליית הנוער, והיא נמצאה כשרה למהדרין, נשלח הכדורסלן היהודי אולסי פרי לבדיקה רפואית אצל רופא הסוכנות, ד"ר יצחק חומסקי, ובתום הבדיקה העניקה הקונסוליה הישראלית בניו-יורק לאולסי פרי, תעודת עולה. גיור כהלכה, תזכורת מאת נח זבולוני, איש ירושלים.

[לאחר מספר דקות, הגיעה תגובת השר משה קצב - א.ז.]
איתן ליפשיץ:
קודם כל תיקון. רדיו, דבר מהיר, דבר זריז, על המקום אפשר לתקן. מטעמו של השר משה קצב כנראה, דיבר איתנו עכשיו, דובר משרד העבודה והרווחה, והוא מתקן את נח זבולוני, שאת סיפור אולסי פרי, קראתי פה לפני כמה דקות. לפי דובר משרד העבודה והרווחה, השר משה קצב מעולם לא דיבר על אולסי פרי, גם כשהתראיין בגלי צה"ל בנושא, דיבר מר קצב על גיור אינסטנט של כדורסלנים מפורסמים, כאשר הכוונה אצלו בכלל הייתה לארנס וילייאמס, מבלי שהזכיר את שמו של ארנס וילייאמס, כך אומר דובר משרד העבודה והרווחה. מכאן הטעות של נח זבולוני, אבל עדיין הסיפור של זבולוני הוא סיפור, אם אני חס וחלילה פגעתי בשר משה קצב בשמו של מר זבולוני, אז לפחות אני, מבקש סליחה, אני לא רוצה לפגוע במשה קצב בענין הזה.

דפים בנושא:


הערות: למרות הכחשת דובר משרד העבודה והרווחה, אני נוטה דווקא להאמין לנח זבולוני ולא למשה קצב. - אלי זבולוני

Powered By Click for details
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות