לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

הגניזה האקטואלית

הארכיון הגדוש של העיתונאי נח זבולוני ז"ל מספק הצצה לדיווחי התקשורת הישראלית על הרבי


מאת: מנחם כהן
פורסם: כפר חב"ד | יוצא לאור - 26/07/2013
מיון מהיר:
יוצא לאור
2013
בעבודה מאומצת שארכה מספר שנים, ליקט אלי זבולוני אלפי קטעי עיתונות שכתב אביו, העיתונאי נח זבולוני ז"ל. בין התצלומים הנוסטלגיים, דיווחים רבים ומגוונים על הרבי וחסידות חב"ד, השופכים אור על הסיקור התקשורתי בעשורים שחלפו. כתב "כפר חב"ד" נבר בארכיון ודלה מספר קטעים מרתקים, חלקם אקטואליים ונדמה כי פורסמו בימים האחרונים. "פעם היה כבוד לרבנים בתקשורת הישראלית", אומר בנו. תיבת נח.

"כל יום שמאריכים את הזמן עד לעריכת הבחירות לרבנות הראשית בישראל מנוצל ע"י כמה גורמים באופן המשפיל עוד יותר את מעמד הדתיים, כבוד התורה ונושאיה - כותב האדמו"ר מלובביץ הרב מנחם מנדל שניאורסון במכתב לעורך האנציקלופדיה התלמודית הרב ש. י. זוין ויו"ר הנהלת הסוכנות ש. ז. שזר. הוא קובע כי את הבחירות יש לערוך בהקדם האפשרי בכדי למנוע בזיון לדת בארץ הקודש ובחו"ל. עיתון חרות 24/11/1960.

53 שנים חלפו מאז שפרסם העיתונאי המוערך נח זבולוני ז"ל את הדיווח הזה בעיתון "חרות", ונדמה שהדברים האקטואליים כל-כך שציטט בשם הרבי, נאמרו אך בימים אלה, בהם כבוד הרבנות הראשית ירד לתהומות בלתי-נתפסים, למקומות של ביזוי, תככים ומריבות. דיווח זה, הינו אחד מיני-רבים מתצלומים נוסטלגיים של קטעי עיתונות פרי עטו של זבולוני ז"ל, אותה ליקט בעמל רב בנו, יבדלחט"א, אלי זבולוני.

שפע של מלל

השיחה עם זבולוני מתנהלת בעודו נובר בתיק מאובק באחת הספריות החשובות בישראל, שם נמצאים קטעי עיתונות נוספים של אביו, אותם כתב לפני עשרות שנים. את התצלומים הרלוונטיים שיאתר, יסרוק ויצלם, ויצרף לארכיון הגדול מקטעי העיתונות של אביו שהעלה באחרונה לרשת.

זבולוני הבן, הינו איש מחשבים מצליח, רחוק מלהתעסק בנושאי תקשורת. אולם הרצון להנציח את העבודה העיתונאית [של] אביו, גרמה לו להקדיש את חייו למשימה מורכבת: לאתר כל דיווח - כתבה - מאמר של אביו ז"ל.

"כאשר התחלתי לבנות את הארכיון של אבי", הוא מספר לנו, "חשבתי על משהו צנוע, שיבטא את התחומים בהם עסק: עיתונות, דברי תורה וירושלים. התחלתי באיסוף החומר, ודי מהר הבנתי שהמשימה גדולה בהרבה מהערכתי. כמות החומר הראשונית שמצאתי - רובה ככולה עיתונים שאבא שמר - נתנה חיזוק לשורות המופיעות על מצבתו: תלמיד חכם מובהק / חניך ישיבות ליטא וירושלים / איש משפחה למופת / ומחלוצי העיתונות הירושלמית.

"מה שחשבתי שיסתכם בכמה עשרות מאמרים", מספר זבולוני, "היו רק קצהו של קרחון של כתיבה. הופתעתי מריבוי התחומים, מסוגי הכתבות החל מסאטירה ועד מאמר מעמיק, מידיעה קצרצרה בת מספר שורות ועד לכתבה התופסת עמוד שלם".

ההתחלה הייתה במיון וסריקה שהותיר העיתונאי בביתו. "אבא שמר כנראה את כל העיתונים בהם כתב, והיה נראה לי שבזה אכסה את פועלו העיתונאי. למרות זאת ידעתי שמספר כתבות, הלכו לאיבוד, הושחתו או נעלמו בדרך זו או אחרת. לאחר שנסרקו כ-2000 מאמרים שהיוו את עזבונו של נח זבולוני, גיליתי מהר מאוד, שברור שחסרים מספר רב של מאמרים, רוב הכתבות היו מהשנים האחרונות של פעולתו עת כתב בעיתון "דבר".

"מעיתון "חרות", בו כתב אבא עד סגירתו מצאתי רק כ- 50 מאמרים (רובם משנה אחת), ולא נראה לי סביר שרוב שנותיו בעיתון גזר אבינו על עצמו שתיקה. בחיפוש אחר חומר נוסף הגעתי למדור העיתונות של ספריית שער-ציוון, בית אריאלה, שום נגלו לי אוצרות שלמים".

זבולוני הבן לא אמר נואש בשום שלב, אלא התמיד במלאכתו. נכון להיום הוקלדו ונסרקו כ- 4,900 כתבות, ובהם שלל דיווחים על הרבי וחסידות חב"ד, המספקים הצצה מרתקת לאופי הסיקור התקשורתי על הרבי. במסגרת תפקידו כ "כתב לענייני דת", שמר זבולוני על קשר רצוף עם חסידי חב"ד העומדים במעגל השפעה, בכדי לקבל דיווחים מהימנים מכלי ראשון. עוד נשוב לאותם קטעי עיתונות.

מילה זו מילה

"האמת", מתוודה זבולוני, "את רוב הדברים שאני יודע על אבא, למדתי באמצעות קטעי העיתונות שגיליתי במלאכת האיסוף. בילדותי, לא דיברתי עם אבא על עבודתו, בוודאי שלא על יחסו לדת וכדומה. מהדיווחים שלו על חב"ד, אפשר בהחלט להבחין שהוא מעריך מאוד את הרבי. במקביל, אפשר לראות שאת העסקנים הפוליטיים הוא ממש לא אהב".

אביו,. הוא מספר, נתן לגדולי ישראל את התארים המגיעים להם, מתוך כבוד והערכה. "התקשורת הישראלית של היום שונה בהרבה. התקשורת הדיגיטלית גורמת לאנשים לקרוא כתבות במהירות, לעבור על כותרות מבלי להתעמק בתוכן. בעבר, העיתון היה האמצעי היחידי שהיה לאנשים, למעט הרדיו, היה יחס של כבוד למילה הכתובה. אז, מילה הייתה מילה".

זבולוני הבן נזכר בימים בהם ראה את אביו כותב, ומחייך. "אבא היה כותב בעט ונייר ואחרי זה מקליד במכונת כתיבה, ומתקן, ושוב מגיה, ושוב מתקן. ההתייחסות לכל מילה הייתה אחרת לגמרי מהיום".

למה כיום לא ניתן לראות ציטוטים מדברי רבנים ואדמו"רים בתשורת, אלא רק אם הנושא הוא "רכילותי" או "מלחמתי", שאלנו את זבולוני. "כי אחרת אף-אחד לא יקרא", הוא משיב ביובש, "זה מה שהציבור הלא-דתי רוצה לקרוא. פעם, הכל היה אחרת. באחת השנים, לפני יום-כיפור, אבא פרסם עמוד גדול בעיתון "דבר", ובו לקט מנהגי וסיפורים הקשורים ליום זה. היום זה היה מתפרסם ?", הוא שואל רטורית. "הדיווחים על נושאי דת כיום בתקשורת, בעיקר סביב מלחמות ושערוריות".

בשנים האחרונות עבר זבולוני על אלפי דיווחים שכתב אביו הקשורים לציבור הדתי והחרדי. "אני לא שייך לציבורים אלו, אבל נחשפתי לתרומתם האדירה בנסיבות עצובות. הוריי זכו לאריכות ימים, אבל בשנים האחרונות לחייהם, הזדקקו לא-פעם להתאשפז בבית-רפואה. אז, ראיתי מקרוב את ההתגייסות של הציבור החרדי. אם זה באמבולנסים חינם, סיוע תמידי מארגון "עזר מציון", ועוד. הם לא הכירו אותי, והתגייסו לעזור, כי זה מצווה". [ * ]

החסידים יצאו מכליהם

הדיווחים הקשורים לחב"ד, מתוך הארכיון הגדוש של זבולוני, רבים ומגוונים, ונפרסם כאן קטעים נבחרים. נבהיר כי הדיווחים פורסמו מזווית ראייתו של העיתונאי נח זבולוני בעיונים הפונים לקהלים שאינם שומרי תורה ומצוות, וכך יש להתייחס לדברים.

נפתח בדיווח מעיתון החדשותי "דבר" מתאריך 10/4/1987. תחת הכותרת "הרבי מליובאוויץ' בן 85", מדווח נח זבולוני על שרשרת החגיגות ומנסה להסביר לקוראים מעט על פעילות הרבי.
"לאדמו"ר מליובאוויץ' הרב מנחם מנדל שניאורסון מלאו היום 85 שנים. חסידי חב"ד יצאו מכליהם כדי לחוג את יום הולדתו ה-85. במוסדות חב"ד (חכמה בינה ודעת) לומדים 85 פרקי משניות בעל פה וכל אחד מאנשי חב"ד קיבל עליו 85 פעילויות נוספות על אלו שהם מבצעים.

בסנאט האמריקאי התקיימה ביום חמישי חגיגה מיוחדת בנוכחות הנשיא רונלד רייגן לציון יום הולדתו של הרבי לאות הוקרה על פעילותו בארצות הברית. הרבנים הראשיים לישראל הרב אברהם שפירא והרב מרדכי אליהו, אישים תורניים ואישי ציבור, ביניהם נשיא המדינה חיים הרצוג, ראש הממשלה יצחק שמיר, מ"מ ראש הממשלה ושר החוץ שמעון פרס וחברי כנסת שיגרו מברקי ברכה לרבי.

"במה רב כוחו וגבורתו של הרבי מליובאוויץ' שחסידיו עשאוהו לבולט בין מנהיגי היהדות?", שואל זבולוני ומפרט את קורות חייו של הרבי, ואחר ממשיך לכתוב:
תנועת חב"ד היא יחידה בפני עצמה ומיוחדת בעולם החסידות, אין הם חובשים "שטריימלאך" והלבוש שלהם הוא יותר אירופי מאשר שאר החסידים ... (הרבי) נוסף על היותו המנהיג הרוחני, הוא גם המארגן המכוון והמדריך בכל הפעילויות שלהם ורק על פיו ישק דבר.

הרשות לדרוש בחסידות נתונה אך ורק לרבי בלבד והיתר הם "חוזרים" ו"משפיעים" את דבריו, בעניינים אישיים חומריים משתדלים האדמו"רים החב"דיים להמנע מלהיות "היועץ והמחליט", של החסידים. האדמו"ר הנוכחי - מסביר זבולוני לקוראיו - בכשרונו הארגוני הרחיב את מערכת החינוך החב"די ויסד רשתות חינוך עצמאיות ... את ה"שליחים" וה"משפיעים" הוא ממנה וקובע את מקום שליחותם. חסידי ליובאוויץ' רואים את רבם כנציג כלל ישראל ואו דווקא של חצר חב"ד, חסידי ליובאוויץ' הם לויאליים לשלטון שתחתיו הם חיים. הרב הורה לחסידיו לחדור גם לבתי הספר הלא יהודיים על מנת ללמד את הילדים את "שבע מצוות בני נח".

הוא מכריז על "מבצעים צבאיים" כמו: "טאנקים", "צבאות השם" של הנוער של חב"ד הצועד בל"ג בעומר בחוצות הערים ... חסידי חב"ד גם עוסקים בהחזרה לתשובה, הפצת ספרי חסידות בעיקר ה"תניא" הספר הקלאסי של חב"ד שמדפיסים אותו במהדורות שהגיעו למאות בכל קצוי בתבל לרבות במצרים ומרוקו, לימוד הרמב"ם כמו של הדף היומי, חגיגות בר מצוה לילדיהם של חללי צה"ל ועוד. הרבי עומד בראש המאבק שהוא יזם לפני כ-15 שנה לתיקון חוק השבות "מיהו יהודי" שהגיור יהיה כהלכה.

צבא הרבי

כמה שנים קודם לכן, בתאריך 05/01/1981, הקדיש זבולוני במדורו "עולם יהודי" יריעה נרחבת על המושג המוכר לכל דרדק הגדל בחב"ד - "צבאות השם". זבולוני מנסה "לפשט" את המושגים החב"דיים.

וכך כותב זבולוני:
בדומה ל "שלום עכשיו" בעולם החילוני, מתנוססת בחלל העולם החב"די הסיסמה "משיח עכשיו". את הסיסמה הזו העלה האדמו"ר מלובאוויץ' בשמחת-תורה והיא מלווה ב "מבצע צבאי", על כל פרטיו ודקדוקיו, הנקרא "צבאות ה' ". המבצע החל בשמחת תורה והגיע לשיאו בחנוכה.

בתום שיחת ההתוועדות שערך הרבי מלובאוויץ' אור לי' כסלו (18 בנובמבר), החל לשיר באנגלית "ווי וונט משיח נאו" (אנו רוצים משיח עכשיו) וכל הקהל שהיה במקום שר איתו באנגלית ... ה "חיילים" הם התינוקות של בית-רבן, שבגללם מתקרב קץ הגלות והעולם בשל והולך לקראת הגאולה השלמה, שתהיה בקרוב ממש.

ב "צבאות ה' " של חב"ד בארץ ובחו"ל, קיימות "לשכות גיוס". אלפים כבר נרשמו בלשכות אלו. לאחר ההרשמה נערך "מסדר צבאי", שבו מוסרים ה "חיילים" הצהרת אמונים, משמיעים הקלטה של הרבי, קוראים 12 פסוקים ... שרים את ה "המנון" שלהם והוא: "אני חייל בצבאות ה' ...

באותו מדור, מביא זבולוני דייוח נוסף, על "צעירי חב"ד במרוקו". להלן הדיווח:
בימים אלה יצאו מברוקלין למרוקו תשעה צעירי חב"ד שישמשו גרעין להקמת ישיבה גדולה במתכונת של ישיבות חב"ד (לובאוויץ'), בקזבלנקה בירת מרוקו. הצעירים, ובראשם ראש הישיבה, משתייכים כולם לעדה האשכנזית, הם בני 19-20, ילידי ארה"ב וקנדה ומרוקו, הם בני שליחים של חב"ד מארצות-הברית, הפועלים במרוקו במצוות האדמו"ר מלובביץ', בצפון אפריקה.

ראש הישיבה המיועד, הרב אברהם לייב שוחט (24), הוא יליד ברוקלין, חניך מוסדות חב"ד באמריקה ובאוסטרליה. את הרעיון להקמת ישיבה בארץ ערבית יזמו הרב שלמה מטוסוב מאמריקה, העושה בשליחות האדמו"ר מלובאוויץ' במרוקו, והרב בנימין גורודצקי, שליח חב"ד בצרפת ובצפון-אפריקה זה שלושים וחמש שנה. כפי שנמסר קיבלו היוזמים גם את ברכת חסן השני, מלך מרוקו, שהביע את שביעות-רצונו על הקמת ישיבה בארצו.

בשבוע שעבר, לפני שיצאו התלמידים למרוקו, הם התקבלו אצל האדמו"ר, שאיחל להם הצלחה וחילק לכל אחד סכום כסף, למתן צדקה בארץ בואם. בשדה התעופה נפרד מהם קהל גדול בשירה ובריקודים חסידיים.

קבלת שוחד

מרבית הדיווחים של זבולוני הקשורים לחב"ד, עוסקים כמובן בנושאים הבוערים שעל סדר היום הציבורי בישראל. בדיווח שפורסם ב "דבר" בתאריך 16/06/1983, מדווח זבולוני על "שוחד בעד השתקת עניין מי הוא יהודי", כלשון הכותרת:
האדמו"ר מליובאוויטש הרב מנחם מנדל שניאורסון מאשים חוגים מסויימים בקבלת שוחד בעד השתקת עניין "מיהו יהודי" ...

בהאשמה חמורה זו - קבלת כספים כדי להשתיק את אלה המבקשים לתקן את חוק "מיהו יהודי" שהגיור יהיה כהלכה - יצא האדמו"ר מליובאויטש באחת משיחותיו השבועיות שנשא בשבת פרשת נשא, לפני שבועות מספר בפני קהל חסידיו ומעריציו בעיר ניו-יורק.

בשיחה זו הרחיב את הדיבור על חוק "מיהו יהודי" שלפיו הגיור צריך להיות כהלכה ורק גיור כזה יש לו תוקף הלכתי. גיור אחר גורם לכמה עיוותים ומנה שלושה מהם: אם הגיור הוא לא כהלכה ואין לו תוקף אז המתגייר נשאר גוי, ונמצא שמרמים אותו בכך שחושב שהוא יהודי, בה בשעה שאינו אלא גוי ...

שנית, במקרה זה יש גם גניבת כספים שהיו מיועדים ליהודים דווקא, כגון כספי המגבית ומגביות יהודיות, שניתנו למען יהודים ומחלקים אותם גם לאלה שהתגיירו שלא לפי ההלכה שהם גויים גמורים ...

ואחרון, אחרון: "וישנם כאלו שמקבלים כספים עבור עניניהם כדי שישתקו ולא יעשו רעש אודות העניין ד "מיהו יהודי". ולא זו בלבד שהם שותקים. אלא עוד זאת. הם כבר מתחילים לומר שאין זה דבר גרוע כל כך ואדרבה עי"ז "מוסיפים בכלל ישראל" וא"כ הרי זה עניין של אהבת ישראל ואחדות ישראל" ...

באותה שנה, הרבה זבולוני לסקר את המאבק של הרבי בנושא מיהו יהודי. באותה שנה, תשמ"ג, הביא זבולוני דיווח נוסף הקשור לנושא זה:
על המפלגות הדתיות לפרוש לאלתר מהממשלה, אם זו אינה מתקנת מיד את חוק "מיהו יהודי" - קבע "הוועד לשלמות העם" ...

יו""ר הוועד בארץ, הרב נחום טרבניק, רבה של כפר-חב"ד, פנה בקריאה דחופה אל כל המפלגות הדתיות ואל נציגיהן בכנסת, לפעול בכל הרצינות לתיקון החוק, וקבע כי שום מפלגה דתית אינה רשאית להשתתף בקואליציה ממשלתית, אם לא יתוקן החוק הקיים. לפי דעתו מעמיד חוק זה בסכנה את עצם קיומו של העם היהודי. הרב פנה גם אל ראש הממשלה, שימלא את התחייבותו לתיקון החוק, וקייים את הכתוב "מוצא שפתיך תשמור". לעם היושב בציון הוא קורא להתגייס ל "מלחמת קודש זו".

שנתיים לאחר-מכן, בתאריך 03/04/1985 מדווח העיתונאי כי "האדמו"ר מלובביץ' יבקש מהאדמו"ר מגור להורות לשפירא לעזוב הקואליציה".
האדמו"ר מלובביץ', באמצעות "הוועד למען שלמות העם", דורש כי כל חברי הכנסת הדתיים יעזבו את הקואליציה, ביחוד אלה מש"ס והמפד"ל (פרופסור אבנר שאקי), משום שבתעמולת הבחירות לכנסת הבטיחו לבוחרים שלא יכנסו לקואליציה.

היזמים מדווחים לרבי

נושא פופולארי נוסף, איך לא, הוא כמובן "שלימות הארץ". זבולוני הרבה לצטט את דבריו של הרבני בנושא. בשנת תשנ"א, הוא מדווח:
האדמו"ר מלובביץ, הרב מנחם מנדל שניאורסון, פסק כי על פי ההלכה, אסור להחזיר שטחים ... הרב מוקיע את ... הנוסחה של "פיקוח נפש דוחה שטחים". הרבי מסתמך גם על דברי הרמטכ"ל אהוד ברק, עם כניסתו לתפקיד, כי אסור להחזיר שטחים ביהודה ושומרון.

שנה לאחר-מכן, בשנת תשנ"ב. מדווח זבולוני ב "דבר" כי "ההתנחלות בסילואן נתקלת בקשיים - דיווחו היזמים לרבי מלובביץ' ".

להלן הדיווח:
הקמת השכונה היהודית בכפר סילואן מול הכותל המערבי נתקלה בקשיים ויזמיה באו לרבי מלובביץ' לבקש את ברכתו להצלחת הפרויקט. בביקור שערך ח"כ אליעזר מזרחי אצל הרבי מלובביץ', אליו נלוו ז'אק נאסר, מזכיר הפדרציה הספרדית העולמית ועוזרו, אייבי לוי, סיפרו האחרונים לרב, כי הם מבקשים מהרבי ברכה מיוחדת להמשך הקמת השכונה היהודית בכפר סילואן, משום שחלים עיכובים בהקמתה.

יש בעיות תכנוניות - אמר אייבי לוי - גורמים מסוימים אינם מעוניינים ליישב את המקום ביהודים. הוא לא פרט. הרבי מלובביץ' השיב לאורחיו, כי אפשר שהדבר דווקא לחזק את הבונים ולעוררם עוד יותר. בטבע האדם, אמר, כשהוא מרגיש בהתנגדות הוא מתלהב דווקא לעשות את ההיפך. המשלחת יצאה עם דולר וברכה נוספת.

זבולוני ציטט לא פעם עיתונים שהופיעו בניו-יורק שדיווחו מהנעשה בחצרות קודשינו. כך היה בדיווח שפרסם בתאריך 28/10/1987, תחת הכותרת: "הרבי מלובביץ' שכנע נתניהו להמשיך בתפקידו". הדיווח עוסק בביקור המפורסם של ראש הממשלה נתניהו אצל הרבי בחודש החגים.
שגריר ישראל באו"ם בנימין נתניהו, ימשיך בתפקידו בעקבות הפצרותיו של הרבי מלובביץ, וזאת בניגוד לכוונותיו לסיים את שרותו במשרד החוץ ולרוץ לכנסת מטעם הליכוד. כך מוסר עיתון היורדים "ישראל שלנו" המופיע בניו-יורק.

בקשותיהם של ראש הממשלה יצחק שמיר וראשי "חרות" לנתניהו שימשיך בתפקידו לא נענו ורק לבקשת האדמו"ר מלובביץ' הסכים נתניהו להמשיך בתפקידו. הרקע להפצרות הרבי החב"די הוא חששו כי מחליפו של נתניהו יזיק למדינה ...

הפור נפל, לפי שבועון היורדים, בעת ביקורו של נתניהו בחצרו של הרבי החב"די בהושענה-רבא. האדמו"ר שוחח עם נתניהו כ-15 דקות ביחידות ושיכנעו להמשיך בתפקידו.

ויש עוד קטע על נתניהו, הפעם משנת תשד"מ. לא נגענו.
"לו היו שומעים בקולו של האדמו"ר מלובאביטש, היה מצב המדינה כיום שונה לגמרי וטוב יותר בכל התחומים, הכלכלי, המדיני והצבאי", כך הכריז בנימין נתניהו, שגריר ישראל באו"ם.

השבועון "אלגעמיינער זשורנאל" המופיע בניו-יורק, מפרסם דבריו אליו שאמר נתניהו בעת שהשתתף בהקפות שמחת תורה שנערכו בבית מדרשו של הרבי, הרב מנחם מנדל שניאורסון בברוקלין. השגריר גם נתקבל לשיחה בת 40 דקות עם האדמו"ר, בה הצהיר, כי עמידתה האיתנה של ישראל היא שהביאה לנצחונות בכל המישורים הן הצבאי והן הפוליטי. כידוע, התנגד האדמו"ר מלובאביטש להסכם קמפ דייויד, לנסיגת ישראל מסיני ולהריסת ישובים יהודיים ודגל בחדירה עמוקה יותר של צה"ל במלחמת לבנון.

לשאלת השגריר נתניהו האם ראש הממשלה שמעון פרס קיים מגעים עם הרבי בעת שהותו בארה"ב, ענה האדמו"ר: "זה ביני לבין פרס" ...

"בחסדי האדמו"ר"

בטור מיוחד שפרסם ב "דבר" בשנת תש"נ, תחת הכותרת "ברוקלין וירושלים", ניסה זבולוני לנתח את השפעת הרבי על הציבור בישראל. "ממושבו בברוקלין", נכתב בפתיח הבולט לכתבה, "בעזרת שליחיו וחביביו בממשלה ומחוץ לה, משפיע הרבי מלובביץ' על המדיניות הישראלית".

להלן הטור במלואו:
ממשלה עם "העבודה" - לא תקום כל עוד ממשלת הליכוד, תוסיף להיות תלויה בחסדי האדמו"ר מלובביץ', הרב מנחם מנדל שניאורסון, ש ... מפעיל השפעתו על הממשלה כאן באמצעות שליחיו - נאמניו.

אחד השליחים הללו הוא יצחק גוטניק, איש עסקים ממלבורן, אוסטרליה, ובעל מהלכים במסדרונות הממשלה. ב "כפר חב"ד", בטאון חסידי לובביץ' בארץ, מגולל האיש בפרוטרוט את השתלשלות הקמת הממשלה הנוכחית ומספר כיצד עזב את עסקיו המסועפים ונרתם למשימה שהטיל עליו הרבי - לסכל את הקמת הממשלה הנוכחית ומספר כיצד עזב את עסקיו המסועפים ונרתם למשימה שהטיל עליו הרבי - לסכל את הקמת ממשלה שבראשה יעמוד איש "העבודה" שמעון פרס ולסייע בהקמת ממשלה צרה.

עתה פועל גוטניק שוב בשליחות האדמו"ר, והפעם למנוע הקמת "ממשלת חירום". הוא מפעיל לחצים על ראשי השלטון להמשיך במתכונת ממשלת "אף שעל", ... גוטניק מעודד את הממשלה, לפי פקודת הרבי, לעמוד בתוקף על עמדותיה הניציות ולא להוסיף "מים ביין המשומר", כלשון הרבי.

שליח האדמו"ר עומד בקשרים הדוקים עם השר שרון ועם חברי הכנסת אברהם ורדיגר ואליעזר מזרחי, ... ומקיים יחסים ידידותיים גם עם ראש הממשלה שמיר. לדבריו, לולא עמדתו התקיפה של האדמו"ר לא היתה קמה הממשלה הצרה. דברים דומים השמיעו באזניו, לטענתו, אישים בצמרת השלטון.

... קשה לתאר, הוא אומר, את הטרגדיה הנוראה שהיתה פוקדת אותנו אילו קמה ממשלה שהיתה מאמצת את תוכנית השלום עם הרבנים. נס הוא שהרבי ראה את הנולד, מברך גוטניק.

לשמעון פרס שולח מר גוטניק "מסר", שמקופל בו איום: "כי לו היה מר פרס מתבונן קצת בתוכן הנושא הזה, מסתכל בראייה הגיונית שלו במציאות, היה מזמן נוכח לדעת עד כמה מסוכנת עמדתו הבטחונית החלשה גם לשלומו ולבטחונו של מר פרס עצמו, ואני מדבר עם על עמדות ולא רק על מעשים ..." ובהמשך: "דווקא המציאות בחודשים האחרונים מאז כינון הממשלה הנוכחית הוכיחה, כי אפשר לנהל מדיניות חוץ מאוד ידידותית מבלי להביע שום עמדה של פשרה ..."

בפרשת ההרג בהר הבית מביע גוטניק את דעת רבו, שלא רק שאסור לממשלה להתחרט על התגובה החריפה, שגרמה להריגת 22 ערבים בהר הבית, אלא עליה להחריף עוד את מדיניות "היד החזקה". בהקשר של ההרג בהר הבית אמר הרבי מלובביץ', כי השנה שעברה היתה שנת תש"ן (תהא שנת נסים) ואילו השנה היא שנת תשנ"א (תהא שנת אראנו נפלאות) ויש לראות התחלת נפלאות באירוע הר הבית, שכן בנס מופלא ניצלו חייהם של אלפי יהודים שהתפללו ליד הכותל המערבי.

גוטניק קיבל מכתב תודה מראש הממשלה בשל שירותיו הטובים ופעולותיו למען הקמת הממשלה בראשותו. בין היתר כתב לו שמיר, הוא מספר בעיתון, כי "יקרה לו ברכת הרבי כשם שיקרה לו עמדתו הברורה והחד-משמעית למען ממשלה לאומית בישראל, והוא (שמיר) מצידו עושה מאמץ כדי לא לאכזב את הרבי ואת כל אלו שתלו בה (בממשלתו הצרה) תקוות, שחלק מהן כבר התגשמו, כמו ההחלטות החשובות בנושאי כלכלה, שיכון וקליטה". מעל לכל, שמיר מכריז, באותו מכתב, לא פחות ולא יותר, כי "בממשלה זו שוררת יותר אחדות מאשר בממשלת האחדות הקודמת".

יש לדאוג לחזקה ולבססה עד כמה שאפשר ויש לקוות שמר שמיר יעמוד במלוא התוקף והנחישות ויהיה כמו אבן השמיר, כדברי האדמו"ר שליט"א".

שו"ע לגויים

ויש גם דיווחים כלליים על הפעילות השוטפת של חסידי חב"ד. בדיווח מתאריך 19/11/1985, מדווח זבולוני: "חסידי חב"ד פושטים על הערבים ללמדם "שבע מצוות בני נח".

שימו לב לאופי הדיווח:
לאור קריאתו של האדמו"ר מלובאביץ', הרב מנחם מנדל שניאורסון, להחדיר את הדינים וההלכות השייכים לגויים הנקראים בשם "שבע מצוות בני נח", התחילו חסידי חב"ד בארץ "לכבוש" את בתי הספר הערביים כדי ללמדם מצוות אלו.

כזכור פורסם ב "דבר" כי האדמו"ר מכין "שולחן ערוך" מיוחד לגויי הארצות ללמדם את ה "שבע מצוות". עד שהספר ייצא לאור פושטים חסידי חב"ד על מרכזי האוכלוסיה הערבית, בכוונה להורותן לתלמידי בתי הספר הערביים.

בעכו כבר השיגו את מבוקשם וסגן ראש העיר הערבי נתן את הסכמתו לנושא ואף שלח מכתב אישי אל מנהלי בתי הספר הערביים ובו בקשה לקבל בסבר פנים יפות את חסידי חב"ד - כך מוסר "כפר חב"ד", בטאון חסידי לובאביץ'.

דיווח ב "דבר": שינויים ב "כפר חב"ד"

בין שלל הדיווחים על חב"ד, פרסם זבולוני בשנת תש"נ, דיווח חדשותי על עיתון "כפר חב"ד", תחת הכותרת "הנמכת הטון הפוליטי".

הדיווח התפרסם בעקבות שינוי המתכונת החיצונית של העיתון. זבולוני ראה (מהרהורי ליבו ככתב עיתון השמאל "דבר" ...) בשינוי "הנמכת טון". וכך הוא דיווח לקוראיו ב "דבר": "בטאון חסידי חב"ד משנה צורתו ותוכנו. ידם של המתונים גברה על הקיצונים. פחות פוליטיקה לאומית, יותר נושאים פנים חב"דיים".

זבולוני דיווח כי
בשבועות האחרונים חלו שינויים מפליגים בעריכתו של השבועון "כפר חב"ד", בצורתו החיצונית, ובעיקר בתוכנו. עריכתו כיום מוקפדת וסולידיות יותר. נראה כי חלו גם במערכת שינויים פרסונאליים, וניתווספו כותבי מאמרים ורשימות.

כיום, כפי שאפשר להתרשם מעיון בשבועון, גברה ידם של המתונים על הקיצונים. המערכת משתדלת להכניס בשבועון כתבות ורשימות רבות יותר על נושאים פנים-חב"דיים ועל הפעילות של התנועה החסידית הליובאוויצ'ית הוותיקה בכל רחבי העולם. לעומת זאת הצטמצם מספר הכתבות והרשימות הפוליטיות.

חברי המערכת החדשה מקווים, כי עם הנמכת הטון הפוליטי תתמתן הביקורת הציבורית על חסידי ליובאוויץ', והם יחזרו לימיהם הטובים - שוב ייהנו מפתיחות של חוגים רחבים בציבוריות הישראלית והכלל-יהודית ....


דפים בנושא:


הערות:
* כמובן שגם ארגון "יד שרה" ייזכר לטוב.
- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לכל המאמרים מעתון כפר חב"ד
גליון "כפר חב"ד" מספר 1519 - י"ט באב תשע"ג, בו התפרסמה הכתבה. בתחתית העמוד (צד שמאל) ניתן לראות את האזכור לכתבה תחת הכותרת "יודע דבר" (המופיע בהגדלה בתמונה הבאה)
איזכור הכתבה בשער הגליון.
ציון הכתבה בתוכן העניינים של גליון השבועון - עמוד 38.
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות