לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

יליד מחנה מוות מחפש קרובי משפחה


מאת: נח זבולוני
פורסם: חרות | מה מיום (עמוד 2) - 06/04/1964 (יום שני)
רומואלד הנשל יליד מחנה המות הגרמני "גרוס-רוזן" שעל זרועו חקוק המספר 183961, ושהוריו נספו באותו המחנה, גר עתה בקרקוב, מחפש קרובי משפחה - בפניה נרגשת זו פונה העתון היהודי בורשה, "פאלקס-שטימע" בגליונו האחרון שהגיע לישראל.

לפני 22 שנה נולד רומואלד הנשל במחנה המוות גרוס-רוזן. את הוריו לא הספיק להכיר כי הם נספו ע"י הגרמנים מיד עם הוולדו. אשה יהודיה אסירת המחנה מהולנד התנדבה להניק את התינוק.

כשהעבירו את היהודיה ממחנה לרוס-רוזן לאושווינצים, לקחה איתה גם את התינוק רומואלד הנשל, היא הסתירה אותו במזוודה ועם "המטען" החי הזה הגיעה למחנה המוות אושוינצים. היהודיה האמיצה שגם את שמה לא יודעים, טיפלה בתינוק עד לשחרור אושוינצים וברזינקה, למרות הסכנות המרובות שהיו כרוכות בטיפול זה.

בינואר 1945 בהיות רומואלד הנשל בן 3 הוחלט להעבירו יחד עם ילדים בני גילו וגורל דומה, דהיינו: יתומים בלי אב ואם, לקרקוב. לפני צאתו לשם אימצה אותו משפחה יהודית ורק בהיותו בן 7 נמסר לו על גורל משפחתו ועל דרך היסורים שלו.

בינתיים סיים הנשל בי"ס תיכון ועובד עתה בקרקוב, הוא מחפש קרובי משפחה או אנשים היכולים לעזור לו בחיפושים אלה. כתובתו היא: קרקוב, רחוב קשמיונסקי 22.

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות מה מיום 1964

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Gross Rosen, Rogoznica, פולין (מחנה הריכוז גרוס-רוזן) | 5 Nowogrodzka, ורשה, פולין (מערכת פאלקס שטימע (משוער)) | 22 Kosmowskiej קרקוב, פולין
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות