לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

הם כבר מודים במקצת ...


מאת: רנ"ז
פורסם: חרות | הטור השמיני (עמוד 2) - 27/04/1958 (יום ראשון)
מיון מהיר:
גטו ורשה
בית"ר
"דבר"
מאמר
1958
סוף סוף גם הסלפנים והזייפנים מוכרחים להודות (לע"ע [לעת עתה - א.ז.] בחצי פה) כי גם לבית"ר ולרביזיוניסטים חלק גדול במרד גיטו ורשה.

הראשון שהזים אותם הסלפנים היה ידידנו ד"ר הלל זיידמן בספרו על גטו ורשה, וכעת בא ד"ר יוסף קרמיש ובמאמרו "נשק מגן" בגליון "דבר", לזכר מרד גטו וורשה מיום כ"ח בניסון ש.ז. כותב בין היתר:
"אנשי ז'אב" ביצעו שורה של התנקשויות מוצלחות בסוכנים יהודים של האויב. מבצעים מסוג זה בוצעו גם ע"י קבוצה שנקראה בשם ז.ז.וו. (ארגון לוחם של בית"ר והרביזיוניסטים)".

נדמה לנו כי זו הפעם הראשונה שעתון "דבר" "מגלה" כי גם רביזיוניסטים ובית"רים היו בין המורדים בגיטו וורשה.

על ארגונו וחימושו של ז.ז.וו. כותב ד"ר י. מרקיש:
"מחומש כראוי היה גם ה "ז.ז.וו.". קבוצה ניכרת של הארגון הייתה מרוכזת במקום-העבודה שנקרא "אוסטבאן". כלומר, ליד תחנת-הרכבת וורשה-פראגה, ומשם היא הבריחה אל הגיטו את הנשק, שנרכש מידי שוטרים פולניים ואפילו מידי אנשי המשטרה הגרמנית. ה "ז.ז.וו." רכש לו גם מכונת יריה, שסטרופ מזכיר אותה בדו"חו הראשון מיום 19 באפריל. מקורות יהודיים חשובים מספרים, שביום הראשון לקרבות כבשו אנשי "ז.ז.וו." במוראנוב שתי מכונות יריה ונשק אחר. על חימושו החזק של "ז.ז.וו." מעידה העובדה הזאת: בעת הקרב עם הכוח העיקרי של "ז.ז.וו.", ב-27 באפריל (הקרב נמשך גם למחרת היום ההוא), לקחו הגרמנים שלל: 2 רובים, 12 אקדחים (כמה מהם מקאליבר גדול), 100 רימונים, 300 כדורים. הדו"ח הגרמני מאותו יום מוסר, שבידי הלוחמים הייתה גם מכונת יריה קלה."

ואכן, לע"ע הם מודים במקצת על פעולות בית"ר והרביזיוניסטים במרד גטו ורשה. אנו תקווה שגם על פעולות אצ"ל ולח"י שנעשו תחת אפם של הסלפנים והזייפנים, עוד יספרו וילמדו לבניהם ולבני בניהם, עד סוף הדורות.

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות הטור השמיני 1958

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: mila 18, ורשה, פולין (גטו ורשה) | רחוב שינקין 45, תל אביב (בית "דבר")
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2021 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.