לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

תערוכת המרד ו "פטריה"


מאת: רנ"ז
פורסם: חרות | הטור השמיני (עמוד 2) - 01/03/1959 (יום ראשון)
לאחר ש "האיסטרטג" ד"ר ישראל בר [ ** ] הכותב את מחקריו הצבאיים על סמך יומנו של "האיסטרטג" השני וה "אובייקטיבי" מר בן-גוריון, כתב מה שכתב בעתוון "הארץ" על תערוכת המרד, יצאו מחוריהם גם "האסטרטגים" הקטנים וב "למרחב" פורסם מכתב מאחד הנקרא בשם "עובד שדה" מבית קשת.

מר עובד שדה ביקר בתערוכת המרד כמו שביקרו בה עשרות אלפים אחרים ומתוך פחד שזה ישפיע ויגלה לחבריו את האמת על המרד בישראל שהביא להקמת המדינה הוא שואל כמה שאלות. ואחת מהן: למה לא הוזכר פיצוץ האוניה "פטריה" [ * ] שהיה אחד האקטים החזקים והטרגיים ביותר במאבק; מעשה זה אינו מוזכר לחלוטין ולמאות קרבנותיו אין זכר. עד כאן האיש עובד שדה.

מעשה נאה עשו מארגני תערוכת המרד שלא הזכירו את הפרשה המבישה הזו של פיצוץ אנית המעיפילים "פטריה", כי צריכים היו להתבייש ב "גבורה" זו של אנשי ה "הגנה" בחיפה שפיצצו את אונית המעפילים "פטריה" על מאות המעפילים שבה.

ומר עובד שדה עוד מתלונן על כך.

הערות:
* האניה "פטריה" הייתה ספינת גירוש בריטית, עליה היו אמורים להיות מגורשים מעפילים שהגיעו לארץ. כדי למנוע את הגירוש פוצצה ההגנה בחודש נובמבר 1940 את האוניה. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו 252 מעפילים. שאר ניצולי האוניה הורשו להישאר בארץ.

** מעניינת במיוחד ההתייחסות בתחילת הכתבה לד"ר ישראל בר, שבשנת 1961 נעצר בעוון ריגול לטובת ברית המועצות. כאן מדובר עדיין על תקופתו "הטובה" של הנ"ל, עת שימש כפרשן הצבאי של "הארץ" וראש הקתדרה הצבאית באוניברסיטת תל אביב.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות הטור השמיני 1959

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב המלך ג’ורג’ 38, תל אביב (תערוכת המרד התקיימה במצודת זאב) (מצודת זאב - מרכז תנועת חרות - גח"ל - הליכוד)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות