לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

השומרונים משתתפים בצער הליכוד


מאת: נח זבולוני
פורסם: דבר | עכשיו (עמוד 11) - 28/07/1992 (יום שלישי)
המהפך הפוליטי ועליית מפלגת העבודה לשלטון, גרמו לזעזוע בקרב העדה השומרונית בחולון. ולא בכדי: בני העדה, המונים 555 נפש, חציים בחולון וחציים האחר בהר גריזים (קרית לוזה) שבשכם - דוגלים ברובם במדיניות ה "אף שעל", ומגדירים עצמם כנאמני ארץ ישראל השלמה. רק מיעוט מביניהם מקבל את נוסחת "שטחים תמורת שלום".

א.ב. בטאון העדה היוצא לאור בחולון, פתח טור חדש בשם "טור-אישי-פוליטי", המזמין את הקוראים לויכוח פתוח על "המצב החדש" שנוצר בארץ לאחר הבחירות האחרונות. יש לציין בהקשר זה, כי עד כה נמנע הבטאון באדיקות מכל עיסוק בפוליטיקה.

אורח ראשון בטור החדש הוא בן-שלום הדנפי. הוא שופך אש וגופרית על "השמאל הלא שפוי", שלדעתו מכין תקופה קשה לישובים ביהודה, שומרון ועזה. עובדה, כבר נשמעו ממנו הצהרות על כוונה לייבש את אותם ישובים. כשומרוני אומר הדנפי, הוא חרד מאד מממשלה בה יושבים אנשים כשמעון פרס, חיים רמון, אברום בורג, אפרים סנה, ועוד. ועם זאת, הוא מאמין כי "ככל שיענו אותם, כן ירבו וכן יפרצו", וכי "רוחם של המתיישבים הנפלאים הללו ברחבי יש"ע, חזקה עשרות מונים מרוחו הדל של השמאל בראשות רבין".

הכותב מנחם עצמו בהכריזו כי "אמנם היה כאן מהפך שלטוני, אך בהחלט לא רעיוני, ובעזרתו של בורא עולם נוכל להחזיר עטרה ליושנה".

ואת מי מאשים הדפני במפלת הליכוד? כמובן, בתקשורת העויינת. "כאשר הימין ניסה למחות נגד התקשורת, האשימו אותו בסתימת פיות ובאנטי דמוקרטיות". היום, לאחר המהפך, ניתן לראות עד כמה "אובייקטיבים" הם כלי התקשורת: מידה גדולה כל כך של אלימות מילולית ובוטות, שלא לדבר על שמחה לאיד, אינם זכורים להדנפי בעתונות הישראלית מעולם. את הביטוי המוחשי ביותר לכך נתנה "העתונאית החביבה שכתבה כי התעוררה מחלום בלהות שנמשך 15 שנים ועברה מחושך לאור". מסתבר, כותב הדנפי באירוניה דקה, "שחיות הלילה מטיבות לשחר לטרפן בעלטה ..."

והיות שהכל קם ונופל על התקשורת, מציע הכותב לליכוד שבאופוזיציה, לטפח שיכבה רחבה ומכובדת של מושכים בעט, שילחמו בשטיפת המוח הנעשית לרבים בעם הזה, "שדעותיהם יציבות כמו צמרת של אילן ברוח".

ימים קשים צופה הדנפי לליכוד, ימים של חשבון נפש וזעזועים. אך אין ספק בליבו כי בסופם ייצא מתוק מעז. "הרימו ראש! סופו של הצדק לנצח", מבטיח הדנפי לליכוד.


© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר עכשיו 1992

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: שכונת נווה פנחס, חולון (שכונת השומרונים)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות