לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

הרכוש הרוסי בירושלים נאמד ב-17 מיליון

לא צורף נציג העיריה לועדת המשא-ומתן


מאת: נח זבולוני סופר "חרות" בירושלים
פורסם: חרות | חרות - עמוד אחורי (עמוד 4) - 08/06/1960 (יום רביעי)
הרכוש הרוסי שעליו תנהל ממשלת ישראל מו"מ עם ממשלת ברית המועצות נאמד ב-17 מיליון ל"י ועיקרו נמצא בירושלים - על כך נודע לסופרנו בירושלים.

לשכת העתונות הממשלתית הודיעה אתמול כי ממשלת ישראל הסכימה להתחיל במו"מ עם ממשלת ברית המועצות בשאלת הבעלות על הרכוש של האגודה האורתודוכסית הפלשתינאית ושל הנסיך סרגיי.

עם פרסום זה נודעו לנו הפרטים הבאים: מיד עם הקמת המדינה, בעצם "ירח הדבש" כשהיחסים עם ברית המועצות היו טובים, הסכימה ממשלת ישראל עקרונית לרשום את כל הרכוש הרוסי בארץ הנאמד ב-17 מיליון ל"י ע"ש ממשלת ברית המועצות, אולם לאחר שהשגריר הרוסי ירשוב עזב את הארץ נסוגה ממשלת ישראל, והרכוש הזה רשום בחלקו עד היום על שם הכנסיה האורטודוקסית, חלק על שם החברה לחקר ארץ ישראל (פלשתינה) שנוסדה בימי הצאר, וחלק קטן מהרכוש רשום על שם הממשלה הרוסית הצארית. עיקר הרכוש נמצא בירושלים, והוא מקיף את מגרש הרוסים, מרבית השטח מול בית הכנסת ישורון, ובחלקו השטח של הגן העירוני שהוחכר עוד בזמנו לנשאשיבי ל-49 שנים תמורת ל"י אחת לשנה.

בו בזמן שעד לפני זמן קצר לא גילו הרוסים כל נטיה להעביר את נכסיהם לבעלים אחרים, הרי בזמן האחרון חל שינוי בעמדתם זו והם מוכנים עכשיו להחכיר ולמכור מקרקעיהם למוסדות ציבור ואפילו לאנשים פרטיים. מו"מ על כך מתנהל במקביל למו"מ שייפתח עם הממשלה - גם עם גורמים שונים.

בירושלים עוררה תמיהה העובדה שלוועדה הממשלתית למו"מ זה לא צורף נציג העירייה, שיש לה עניין בשטחים רוסיים אלה.

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד אחורי 1960

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Russia (USSR) | מגרש הרוסים ירושלים | רחוב הלל 37, ירושלים (בית אגרון - לשכת העיתונות הממשלתית (משכנה הקודם))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2022 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.