לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

"נעלמה" רחבה ציבורית בבית הכרם

אבת העיר מחפשים רחבה "שנכבשה" על ידי שיכון ותיקי ההגנה


מאת: נח זבולוני סופר "חרות"
פורסם: חרות | חרות - עמוד אחורי (עמוד 8) - 01/07/1960 (יום ששי)
רחבה מרכזית צבורית בשכונת בית הכרם אשר בירושלים שתוכננה ע"י האדריכל ריכרד קאופמן המנוח עוד בשנת 1922 (לפני 38 שנה) ואושרה ע"י עיריית ירושלים שהייתה אז ברובה ערבית. נעלמה באורח מסתורי במרוצת השנים.

אבות העיר בירושלים "מחפשים" כעת את הרחבה ורוצים לשקמה, אולם מתוך הדיונים בוועדת בנין ערים שע"י המועצה, הוברר שחזרה לתכנית המקורית של הרחבה כפי שתוכננה אז, תצטרך לעלות למשלם המסים העירוני בירושלים כחצי מיליון ל"י, והמבוכה בקשר לשערוריה זו היא גדולה - על כך נודע לסופרנו בירושלים.

בשנת 1953 הפנה האדריכל יצחק ששון את תשומת לבה של מועצת העיריה, כי שכון הראל של ותיקי ה "הגנה" בבית הכרם פלש לשטח הרחבה הציבורית שתוכננה ואושרה בשנת 1922. כמו כן טען האדריכל ששון שהצרכניה המתוכננת במקום אף היא עומדת לקום על שטח הרחבה הצבורית. מועצת העיריה שנכנסה לעובי הקורה של פרשה זו, גילתה כמה דברים תמוהים, מסתוריים ובלתי ניתנים להסבר.
כך למשל התברר ששנים מספר לאחר אישור תכנית הרחבה ע"י הוועדה המקומית לבנין ערים, השיג אחד מנכבדי ירושלים את הסכמת ועד בית הכרם כדי למכור לו כמה מגרשים שהיו חלק מהרחבה הנ"ל.
המגרשים עברו מיד ליד מבלי שלוועד בית הכרם תהיה כל זכות וסמכות ובעלות עליהם.

האדריכל יצחק ששון שדרש במשך כל השנים מן העירייה וממשרד מבקר המדינה לערוך חקירה יסודית בנידון, ולהביא למשפט את האחראים לשערוריה זו, לא נענה לדרישותיו.

משעלתה עכשיו במועצת העיריה תכנית חדשה ויותר מצומצמת על הרחבה האמורה בבית הכרם, הופיע שוב האדריכל ששון בפני ועדת בנין ערים האמורה, בהתנגדות נמרצת והוכיח שביצוע התכנית צריך לעלות קרוב לחצי מיליון לירות, היות ויצטרכו להרוס לכל הפחות שני גושים של שכון הראל של ותיקי "ההגנה" ועוד בניינים לפי התכנית המקורית לרחבה.

משהובאה התכנית החדשה לאישור בפני מועצת העיריה, הוברר לאבות העיר כי הביצוע איננו מעשי כרגע מפאת חוסר אמצעים. התכנית כולה הורדה מסדר היום ונגנזה לעת עתה.

יחד עם זה קיימת הצעה להטיל על המחלקה המשפטית של העירייה לברר את הפרשה כולה, על מנת לבדוק באם ישנו מקום ואפשרות לגלות את האשמים בשערורייה צבורית זו ולהביאם לדין.

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד אחורי 1960

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: כיכר ספרא 10, ירושלים (רחוב יפו 2 - כיכר צה"ל - עיריית ירושלים עד לשנת 1993) | שיכון הראל ירושלים
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2021 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.