לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

בבוכרה היפה (שבישראל)


מאת: נח זבולוני
פורסם: דבר | עכשיו (עמוד 11) - 18/02/1993 (יום חמישי)
רפאל טולמסוף - זמר האופרה ששמו הלך לפניו ברחבי ברה"מ, שחקן-העם של טג'יקיסטאן, אשר מילא תפקידים ראשיים באופרות של ורדי, פוצ'יני, ביזה ועוד, ואשר הביא כבוד רב ליהדות רוסיה בכלל, ולבני העדה הבוכרית בפרט - מציין בימים אלה מלאות לו 70, ומלאות 56 שנות הופעה על הבמה.

העדה הבוכרית בישראל עומדת לחגוג את המאורע ביום ב' בשבוע הבא, ברוב עם, בתל-אביב, בהשתתפות זמרים ונגנים מבני העדה.

טולמסוף אינו רק דמות נערצת על בני עדתו, אלא גם אהובה במיוחד. חרף הקריירה המזהירה שעשה כסולן האופרה של לנינגרד והבולשוי במוסקבה, ולמרות היוקרה הרבה ממנה נהנה בארצו הישנה, מעולם הוא לא ניתק את הקשר עם אחיו, יהודי בוכרה. תמיד הקפיד להשתתף בתפילות בבתי-הכנסת, גם כשהדבר נאסר בתכלית האיסור מטעם השלטונות הקומוניסטיים, והצליח למצוא את הדרך להיות חלק מבני עמו ועדתו. כן הרבה להופיע, בלא תשלום, בחגיגות וחתונות ברחבי המדינות בהן מתגוררים יהודי בוכרה.

עם עלייתו ארצה, במאי 1991, התקבל באהבה ובשמחה על ידי בני העדה הבוכרית בארץ, והמשיך בפעילות האמנותית ובנטילת חלק פעיל בכל ארועי העדה; בין היתר השתתף בקונצרט חגיגי, שהתקיים בנובמבר 1992 למען נכי מלחמת העולם השניה, ובקונצרטים אחרים, בארץ ובארה"ב.

לאחרונה הוקמה בארץ להקה חדשה, בשם "ששמקום", על טהרת הנגנים והמוזיקאים מקרב עולי חבר-המדינות. מנהלה המוסיקלי של הלהקה הוא פרופ' שלמה טחולוב, מאוניברסיטת בר-אילן, ומנהלה הארגוני הוא ד"ר אברמוב. למותר לציין כי הסולן של "ששמקום" הוא רפאל טולמסוף. הלהקה מתכוונת להעלות מחזות מוסיקליים על חיי הקהילות הבוכריות, וכן שירי עם ולחנים בוכריים מסורתיים.

גם חוג לתאטרון בוכרי החל לפעול לא מכבר בתל-אביב, וכבר החל בהכנות וחזרות למחזה הראשון שיציג, "יוסף הצדיק". גם במחזה זה יככב טולמסוף בתפקיד ראשי. ברכות לאיש ולעדה.


© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר עכשיו 1993

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: בוכרה, אוזבקיסטן | תל אביב, ישראל
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות