לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

ועד עדת "בני ישראל" הורה לחבריו לסרב לענות לחקירת רב בדבר מוצא

לפי הנחיות הרבנות הראשית על הרב המשיא לחקור בדבר מוצא בני הזוג; "ההנחיות מהוות מסמך גזעני"


מאת: נח זבולוני
פורסם: חרות | חרות - עמוד אחורי (עמוד 10) - 23/02/1962 (יום ששי)
"כל בן עדה, אשר יתבקש לעמוד בחקירת שתי וערב ע"י איזה רב שהוא בשאלות מוצא דם וגזע, יסרב לעשות זאת" - הוראה זו ניתנה ע"י הועד הארצי של "בני ישראל" לבני העדה הבאים להרשם לנשואין עם בני עדה אחרת.

לפי ההנחיות של הרבנות הראשית שפורסמו באחרונה בצורת ספר, צריך כל רב הרושם נשואי בני ישראל עם בני עדה אחרת, לחקור ולדרוש אם האם, ואם אם האם ולמעלה עד כמה שאפשר, של המבקש או המבקשת מעדת "בני ישראל הייתה יהודיה או ממשפחות שנתערבו בהם משאינם בני ברית או גרים, כן צריך הרב לחקור אם הורי המבקש נישאו לאחר הגירושין או שהיו בתום נשואין האסורים לפי דין תורה.

אם נתברר שאין חשש למקרים הנ"ל, יותרו נשואיהם, ואם נמצא חשש כזה, על הרב לפנות לבית הדין האיזורי והוא יכריע ויחליט אם הנשואין מותרין או צריכים גירות או טבילה.

אחרי פרסום הנחיות אלו החליט הועד הארצי של "בני ישראל" לפרסם את ההוראה הנ"ל, והצהיר כי רואים בהנחיות אלו מסמך גזעני. את הרבנות ואת הרב הראשי רואים הם כאחראים לכל מה שיקרה, וכן מבטיחים הם מאבק, בכל הדרכים העומדים לרשותם, לביטול האפליה נגדם ולהכרה לזכותם להיות מוכרים כיהודים שלמים במדינת ישראל.

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד אחורי 1962

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Alibag, הודו (כפר בו היו מרוכזים רבים מ "בני ישראל") | באר שבע (הריכוז הגבוה ביותר של העדה היה בעיר זו) | רחוב המלך ג’ורג’ 58, ירושלים (הרבנות הראשית (בשנים 1959-1992) - היכל שלמה)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות