לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

טוהר שמו של הגנרל היהודי שמושקוביץ, ראש האויריה הרוסית


מאת: נח זבילביץ
פורסם: חרות | חרות - עמוד פנימי (עמוד 2) - 22/02/1963 (יום ששי)
גם שמו של הגנרל היהודי-סובייטי יעקב שמושקוביץ, מי שהיה מפקד כוחות התעופה הסוביטיים ופעמיים זכה בתואר "גיבור ברית המועצות", והוצא להורג בתקופת פולחן האישיות של סטאלין, טוהר באחרונה.

"קרסניה זויזדה" (הכוכב האדום), בטאון הצבא הסובייטי פירסם מאמר גדול לזכרו של מפקד האווירייה הסובייטית הגנרל יעקב שמושקביץ ליום השנה להרצחו ע"י סטאלין. יעקב שמושקיץ - נאמר במאמר זה - נולד בשנת 1902 בעיירה קטנה בליטא להורים יהודיים עניים ובהיותו ילד קטן נאלץ בגלל מצבם הקשה של הוריו לעזוב את בית אביו.

בשנת 1918 בהיותו בן 16 התנדב לצבא האדום, הצטיין בו כטייס מוכשר ואמיץ לב שעליו הוטל לארגן את האווירייה הסובייטית, עם גמר בית הספר לטייסים נתמנה למפקד חטיבה בכוחות התעופה הסוביטיים.

בשנת 1936-7 לוחם שמושקביץ בספרד ומצטיין בקרבות שעבורם הוענקו לו התואר גיבור ברית המועצות ואות ההצטיינות הגבוה ע"ש לנין. בשנת 1939 השתתף שמושקביץ בחזית הקרבות בגבולות מנצ'וריה, נגד היפאנים, כמפקד כוחות האוויר בחזית זו, ולאות הוקרה על גבורתו הוענק לו ע"י הממשלה המונגולית אות ההצטיינות הגבוה ביותר. באותה שנה הוא גם קיבל בפעם השנייה את התואר "גבור ברית המועצות".

בשנת 1940 נתמנה כגנרל כוחות האוויר של רוסיה הסובייטית כולה. כן הצטיין בקרבות ההגנה על העיר לנינגרד שעבורם זכה בכמה אותות הצטיינות גבוהים. בתקופת פולחן האישיות של סטאלין הוא נפל קרבן לעלילה. אמרו עליו שרצה כביכול להפיל את המשטר הקומונוסיטי ברוסיה והוא הוצא להורג.

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד פנימי 1963

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Khoroshevskoe Shosse. 38, מוסקבה, רוסיה (מערכת העיתון Krasnaya Zvezda) | Samara, רוסיה (בכלא בעיר זו (לשעבר Kuybyshev) נכלא והוצא להורג הגנרל יעקב סמושקביץ’)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות