לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

בקיצור נמרץ:


מאת: נח זבולוני
פורסם: חרות | חינוך * תרבות * ספרות * נוער (עמוד 4) - 16/04/1963 (יום שלישי)
1. משרד החינוך הנורבגי הורה להגביר את לימוד ההיסטוריה של המאה העשים לאחר שאף תלמיד לא ידע לענות על השאלה מי היה קוויזלינג. 2. שירים פרי עטה של נכדתו של לנין פורסמו בעיתון סובייטי. 3. ההיסטוריון היהודי אהרן איזנבך זכה בפרס עבור ספרו בנושא השואה. 4. 250 שנה להופעת הפואמיה של רוסטבל - "הנסיך בעור הנמר" 5. הסופרת אננה לנגפוס כותבת ספר על קורות אשה ובתה בימי השואה.

משרד החינוך והתרבות הנורבגי הורה להגביר את לימוד ההיסטוריה של ימינו בבתי הספר הנורבגיים. הוראה זו ניתנה כתוצאה מהתשובות שנתקבלו ממשאל שנערך בבתי הספר הנורבגיים על השאלה: מי היה קויסלינג?

התשובות שניתנו על שאלה זו הוכיחו שאין אף אחד שידע את האמת כי קוויזלינג היה ראש הגייס החמישי בנורבגיה ששיתף פעולה עם היטלר. אחדים אנו כי היה קצין אנגלי, אחרים - קצין גרמני והיו גם כאלה שהעניקו לו את התואר מנהיג המחתרת הלוחמת הנורבגית.

"לנינסקיה זנמיה" (דגלו של לנין), פירסם שני שירים פרי עטה של המשוררת בת ה-15 מרינה יסנין, נכדתו של המשורר הרוסי המפורסם יסנין שהתאבד בשנת 1924. משוררת זו התחילה לפרסם את שיריה בהיותה בת 8.

ההיסטוריון היהודי אהרן איזנבך, מעובדי המכון היהודי ההיסטורי בוורשה, זכה בפרס של 10 אלפים זהובים (זלוטי), תרומת השבועון הפולני "פוליטיקה", על ספרו "הפוליטיקה ההיטלריסטית להשמדת היהודים" שהופיע בהוצאהת "קשונז'קה איוידזה" (ספר ודעה) בורשה.

מלאו עתה 250 שנה [ * ] להופעתה של הפואימה הנודעת של הסופר הגרוזיני שוטו רוסטבל בשם "הנסיך בעור הנמר".

הסופרת היהודית-צרפתית אננה לנגפוס, מחברת הספר "גפרית ואש" שקיבלה עבורו את הפרס גונקור, כותבת ספר חדש המתאר את קורותיה של אשה ובתה בימי השואה. הסופרת מבטיחה כי ספרה החדש אינו אוטוביוגרפי כקודמו, אולם הנושא דומה.

הערות:
* כנראה הכוונה הייתה לסדר גודל של 800 שנה מאחר והסופר שותא רוסתוולי (Shota Rustaveli) חי ויצר במאה ה-12. את הפואמה "עוטה עור הנמר" כתב כנראה בשהותו במנזר המצלבה בירושלים.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חינוך * תרבות * ספרות * נוער 1963

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: עמק המצלבה, ירושלים (מנזר המצלבה) | 37 Boulevard Henri Bergson, Sarcelles, צרפת (העיר בה פעלה הסופרת Anna Langfus) (הספרייה ע"ש אנה לנגפוס) | גאורגיה | ul. Tlomackie 3/5, ורשה, פולין (המכון היהודי ההיסטורי) | מוסקבה, רוסיה (העיתון לנינסקויה זנאמיה יצא בסביבות מוסקבה) | Kirkegata 18, אוסלו, נורווגיה (משרד החינוך הנורווגי)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות