לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

מיגון ממוזיקה חילונית


מאת: נח זבולוני
פורסם: דבר | עכשיו (עמוד 11) - 23/08/1993 (יום שני)
בעקבות תלונות של חוגגים רגישים, הוציאו הרבנים הליטאיים בבני ברק הוראה: אסור לנגן בחתונות ובאירועים לחנים חילוניים (או לאומיים), מכיוון שזה מביא את זוהמת הרחוב החילוני ומקלקל את האווירה.

ההוראות של ראשי הישיבות הליטאיות בבני ברק שניתנו לתזמורות – לא לנגן לחנים חילוניים ו"נכריים" באירועים משפחתיים – עוררו זעם ומורת רוח בקרב היהדות החרדית הספרדית, וכן בחצרות אדמורי החסידות.

"הוועד לנגינה יהודית תורתית" בבני ברק – שמפיץ בקרב התזמורות החסידיות את ההוראות שנתנו הרבנים הליטאים בבני ברק, ש "אסור לנגן שירים וניגונים חילוניים; לא לנגן שירים נכריים, אפילו אם הם מותאמים לפסוקים מכתבי הקודש; להקפיד שלא להכניס את אווירת הרחוב החילוני לשמחותיו על ידי צורת הנגינה, הקצב וההופעה, בצורה שאין רוח חכמים נוחה מהם" – הודיע כי ראשי הישיבות שחתמו על התקנות לא ישתתפו בשמחות ובאירועים משפחתיים בהם מנגנות תזמורות שלא קיבלו על עצמן את הסייגים, וכן לא יערכו חופה וקידושין.

כפי שנודע, תוקם בקרוב עמותה ברוח זו, שתקבל הקצבה מקופת המדינה כמו יתר העמותות החרדיות של אגודת ישראל, דגל התורה, ש"ס ומפד"ל.

התקנות הותקנו בעקבות תלונות שנתקבלו, כי תזמורות ובדחנים משמיעים שירים חילוניים ולאומיים באירועים משפחתיים ובחתונות חרדיות, דבר שגורם ל "פריצות" בקדושת האירועים ולקהות החושים, השכל וההרגשה הטהורה.

כאמור, התקנות עוררו זעם רב הן בקרב הספרדים החרדים והן בקרב החסידים, הטוענים כי התקנות עלולות לפגוע בעיקר בנעימות ולחנים לפיוטים של עדות המזרח בחצרות חסידיים, שברבים מהם המנגינות הן עממיות ואף נכריות, כגון מארש "נפוליאון" של חסידי לובביץ'.

הוועד החליט להפיץ את התקנות בין התזמורות המשתתפות באירועים משפחתיים של משפחות דתיות וחרדיות בארץ.


© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר עכשיו 1993

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: פרדו 4, בני-ברק (הוועד לנגינה יהודית)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2021 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.