לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

ותיקי המפד"ל בי-ם לוחצים על שפירא לבטל ההסכם על הרכב המועצה הדתית בבירה


מאת: נח זבולוני סופר "חרות"
פורסם: חרות | חרות - עמוד אחורי (עמוד 10) - 15/11/1963 (יום ששי)
ותיקי המפד"ל בירושלים מפעילים לחץ על שר הפנים מר ח. מ. שפירא לבטל את ההסכם על הרכב המועצה הדתית בירושלים, עם אגודת ישראל, שלפיו היא תמשיך לקיים את הרבנות הנפרדת למשך שנתיים מיום הקמת המועצה.

כן מתנגדים חוגים אלה "להערפת הראשים" בראשות המועצה הדתית שכולל עסקני המפד"ל העוסקים בזה עשרות בשנים בשרות הדתי עוד מתקופת הרב הראשי מייסד המועצה הדתית הגאון א. י. קוק זצ"ל שנתקל בהתנגדות חריפה ובהשמצות מצד אנשי אגודת ישראל.
כמו כן שיגר הרב צבי יהודה קוק הכהן שליט"א ראש ישיבת "מרכז הרב" ובנו של הרב קוק זצ"ל, מכתב אל שר הדתות הד"ר ז. ורהפטיג שבו הוא מביע את התנגדותו להסכם עם אגודת ישראל שבין היתר הוא כותב:
בהוודע לי מפיהם ומפי כחכם וכו' ע"ד הסכנה הנוראה העומדת על הפרק כעת לקיומה של המועצה הדתית - ומתוך כך לכל קיום היהדות וכוננות סדירה דפעה"ק [פה עיר הקודש], ע"י פיצוצה מבפנים בהסכם מסולף עם הנהגת רבנות מפוררת ומבודלת, רחמנא ליצלן, הנני מחויב לאיצטרופי, אל קול צעקת הרועים על שוד אדרת קדם ואחריות מרעיתם, חלילה וחלילה הלא להעלות על הדעת לבטל את עניינה של המועצה הדתית שנקבע ביסודה ע"י גדולי גאוני אה"ק [ארץ הקודש] וכו'

לאור לחץ זה החלו ראשי המפד"ל בירושלים לסגת מתכניתם המקורית להדחתם של הרב ש. וינגרטן וסגנו הרב י. קנצלבויגן מראשות המועצה והצעתם החדשה היא למנות את מר בצלאל בזק מהמרכז העולמי של הפועל המזרחי ומזרחי ליו"ר ההנהלה של המועצה הדתית ואת הרב וינגרטן וסגנו להשאיר בתפקידם הנוכחי.

כן נודע שפועלי אגודת ישראל מתכננים להרכיב קהילה ורבנות נפרדת בבירה, אם תוקם לפי ההסכם, רבנות נפרדת של אגודת ישראל שתקבל את משכורתה מקופת המועצה הדתית. גם בחוגי אגודת ישראל מתנגדים הקיצונים להסכם זה בטענם כי הרבנות הנפרדת של אגודת ישראל שתקבל את משכורתה מהמועצה הדתית תהא אז "רבנות מטעם" והם מאיימים בעזיבת שורות אגודת ישראל ובהצטרפותם לועד העדה החרדית השייכת לנטורי קרתא.

דפים בנושא:


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד אחורי 1963

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב ישעיהו פרס 2, ירושלים (מרכז אגודת ישראל) | רחוב חזנוביץ 1, ירושלים (סניף המפד"ל בירושלים) | רחוב החבצלת 12, ירושלים (המועצה הדתית - רבנות ירושלים) | רחוב מאה שערים 24, ירושלים (בית ברינקר - אולם הסתדרות פועלי אגודת ישראל) | רחוב הרב קוק 9, ירושלים (בית הרב אברהם יצחק הכהן קוק ומשכנה הישן של ישיבת מרכז הרב (בית דוד))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות