לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

אגודת-ישראל מגיבה על "הפרדת הדת" מהמדינה


מאת: נוח זבולוני
פורסם: חרות | חרות - עמוד פנימי (עמוד 3) - 28/02/1964 (יום ששי)
מיון מהיר:
מאמר
1964
הכרזתו של שר-הפנים מר משה חיים שפירא, שהמסיבות הקיימות מביאות לידי הפרדת הדת מן המדינה, שזכתה להדים נרחבים בארץ ובחו"ל. טוענים אנשי אגודת ישראל: זו הייתה גישתם וטענתם מכבר הימים.

בהקשר לזה מצטטים את דבריו של רבם הראשי המנוח, הרב י"צ דושינסקי ז"ל, שפורסמו חודש אחרי קום המדינה בעיתון ירושלמי של אגודת ישראל.

אמר הרב:
"מאחר ולפי המצב כיום ויחסי הכוחות בישוב, קלושה מאוד התקווה ומועטים הסיכויים שדין-התורה ישלוט במדינה היהודית בכל המובנים ושרק שולחן-הערוך יכריע בכל השאלות השונות, יש לעשות כל המאמצים להשפיע על ראשי המדינה בירושלים להפריד את הדת מן המדינה, ולפחות ישאירו את הקהילות החרדיות על מקומן וליצור את התנאים המתאימים לאפשר הקמת קהילות דתיות בכל עיר ומושבה, כפי רצון תושבי המקום. הללו יתאחדו על בסיס התורה והמצווה, וישמרו על צביון החיים המסורתיים ללא הסתייגות, וקהילות אלה יהיו מוגנות בתוקף חוק-הממשלה ומוכרות על ידה בחוק, כתוב ומפורש ובחיים היום-יומיים.

אין סיכויים לעת עתה כי המדינה תקבל את כל חוקי התורה כבסיס לחיי המדינה, במקרה הטוב ביותר היא תקבל רק את מה שנוח לה ותבטל את השאר, אך התורה אינה פשרה ולא נושא למיקוח תגרני. או שמקבלים את כולה, או שאינם מקבלים אותה כלל, ולכן מוטב לתת את האפשרות לאלה הרוצים לקבל את התורה כולה, שיוכלו לעשות כן.

קיים גם תקדים כזה בצרפת ובעוד מדינות אירופיות, ששם הכנסיה נפרדת מן המדינה, אך היא מוכרת על ידה ומקבלת את חסותה והבנתה של המדינה. ועד אשר יווצרו האפשרויות כי כל המדינה תקבל עליה את כל דיני התורה, יש לפעול בכיוון זה לבצר לתורה כולה מקום בחיים הצבוריים ולא לקרוע אותה לגזרים ולקבל רק את מקצתה".

דברים אלה פורסמו בי"א סיון תש"ח, חודש אחרי קום המדינה.

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד פנימי 1964

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב ישעיהו פרס 2, ירושלים (מרכז אגודת ישראל)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות