לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

ליבנה מגלה: ברל כצנלסון שמח על זיכוי סטבסקי מאשמת הרצח


מאת: נח זבולוני סופר "חרות" בירושלים
פורסם: חרות | חרות - עמוד פנימי (עמוד 2) - 25/08/1964 (יום שלישי)
"ברל כצנלסון אמר לי כי כאשר זוכה אברהם סטבסקי מאשמת רצח ארלוזורוב ע"י בית הדין המנדטורי כאילו נגולה אבן כבדה מליבו" - זאת סיפר מר אליעזר ליבנה מי שהיה מראשי צמרת מפא"י בשעתו, בבמת ליל שבת שנערכה ע"י עיריית ירושלים לזכרו של ברל כצנלסון.

מר אליעזר ליבנה הדגיש באותו המעמד כי מנחה הבמה מר אברהם ארסט עתה מראשי "אחדות העבודה" ובשעתו מראשי צמרת מפא"י, פעל להסרת האשמה נגד אברהם סטבסקי ותנועתו, והביא הוכחה חשובה לשם הסרת האשמה מאחד הנאשמים במשפט ארלוזורוב.

מר ליבנה ציין שהצורה בה התנהל משפט ארלוזורוב פגעה בסדרי השיפוט המקובל במשטר דמוקרטי בו קיימת הפרדה גמורה בין האגף המשפטי ללחצי המוסדות שהתערבו במהלך המשפט.

באסיפה זו צויין כי לאחר המשפט קיימו מר ליבנה ומר ארסט שיחות נפרדות רבות עם ברל כצנלסון ובאחת משיחות אלו גילה מר ברל כצנלסון את רגש ההקלה שהייתה לו כאשר זוכה אברהם טסבסקי מאשמת הרצח.

כן גילה מר ליבנה ששבועיים לפני פטירתו של ברל כצנלסון התעורר עניין יואל בראנד [ * ] . ברל היה מאוד לא שקט בעניין זה, ומי יודע כיצד היו העניינים מתפתחים אלולא המוות שפתר את הבעיה והם נהגו כפי שנהגו.

הערות: * יואל בראנד - יהודי הונגרי שניסה להציל חלק מיהודי הונגריה ע"י משא ומתן עם אדולף אייכמן תמורת סחורה וציוד, מצד שני היו שטענו שמטרת העיסקה הייתה למנוע את התקוממות יהודי הונגריה בדרכם לאושוויץ. בראנד נפטר חודש לפני כתיבת המאמר.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד פנימי 1964

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב חשין 6, ירושלים (מקומו של בית המשפט לפשעים חמורים בתקופת המנדט) (משכנו הקודם של בית המשפט העליון - מגרש הרוסים)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות