לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

שעות נוספות במקום עבודת שבת


מאת: נח זבולוני - עורך העולם היהודי
פורסם: דבר | עולם יהודי (עמוד 8) - 19/02/1984 (יום ראשון)
בכמה מדינות של ארצות הברית קיים חוק המאפשר ליהודי שומר שבתות וחגים להשלים בעבודה שעות נוספות במשך השבוע את יום העבודה של השבת.

חוק זה היה קיים גם במדינת קונטיקאט, אולם באחרונה ביטל בית המשפט העליון של מדינה זו את החוק בנימוק, כי לפי החוקה האמריקאית אסור לתמוך בדת במישרין.

הביטול גרם "כאב ראש" לרבים מיהודי המקום והם פנו אל "קולפה", ארגון עורכי-דין דתיים באמריקה, כדי להגיש עתירה לבית המשפט העליון הפדראלי בעניין קיום החוק בהסתמך על הנהוג בכמה מדינות ובעיקר על החוק מטעם הממשלה הפדרלית של ארה"ב.

עתירה נוספת הגיש "קולפה" נגד שירות בתי הסוהר בארצות הברית, המסרב לבצע את ההוראה שנתן בית המשפט העליון ולספק מאכלי "כשר" לאסירים הרוצים לאכול "כשר".

מאבק שנמשך לא פחות משלושים שנה למען הקמת מחיצה בין גברים לנשים בבית-הכנסת בניו-הייוון שבמדינת קונטיקט בארצות הברית, הסתיים באחרונה בנצחון מבקשי הקמת המחיצה. בית-הכנסת "ביקור חולים ושבת אחים" בניו-הייוון, החוגג את שנת ה-100 להקמתו, הוא בית כנסת אורתודוכסי אמנם והמתפללים יושבים בו על ספסלים נפרדים בשעת התפילה, אך בגלל העדר המחיצה המפרידה נמנעו יהודים חרדים מלבוא להתפלל בו.

בשנים האחרונות נתמנו לתפקידים בכירים בבית-הכנסת אנשים צעירים, שפעלו למען שינויים ולמען הקמת מחיצה. לתפקיד רב בית-הכנסת נתמנה הרב דוד אביגדור, מוסמך ישיבת "תורה ודעת" בניו-יורק, שבראשה עומד זקן ראשי הישיבות בארה"ב הרב יעקב קמניצקי. לתפקיד גבאי ראשי, או הנשיא, נתמנה הרופא ד"ר דוד פישר. שניהם, הרב והגבאי פעלו נמרצות, בניגוד לדעת כמה מן המתפללים הוותיקים, למען הקמת המחיצה, שתכשיר את בית-הכנסת גם בעיני החרדים המהדרין מן המהדרין.

© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר עולם יהודי 1984
המאמר הוא חלק מעמוד בעריכת נח זבולוני, בו רוב הכתבות (לבד מאלו בהן צויין אחרת), נכתבו ע"י רנ"ז

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: קונטיקאט
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות