לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

תערוכת המוזיאון היהודי בפראג


מאת: נח זבולוני
פורסם: חרות | ספרות ואמנות - חרות (עמוד 5) - 02/10/1964 (יום ששי)
המוזיאון היהודי המלכותי בפראג אסף במשך שנים רבות אוצרות אמנותיים, ביניהם כל מיני תשמישי קדושה יקרי ערך השייכים לתקופות שונות וכן תמונות של ציירים מפורסמים על השואה היהודית, ביניהם הציורים של ילדי הגיטו טרזינה שרק מועטים מהם נשארו בחיים, אלה מוצגים בשבע תערוכות הנערכות בפראג ובמקומות אחרים בצ'כוסלובקיה.

בבית הכנסת הספרדי אשר בפראג מכילה התערוכה בין השאר תשמישי קדושה, לא פחות מאלפיים ומאתיים מיני פרוכות, רובן שזורי זהב ואבנים יקרות, מהן גם כאלה שנרקמו בשנות המאה ה-16 לספירה.

בבית-הכנסת-החורפי (וינטר שול) שע"י בית הכנסת הספרדי הישן בפראג, נפתחה תערוכה של הציירת המפורסמת ידמילה מאזאנובה. תמונותיה מנציחות את הגיטו של טרזינה. כן מקיים המוזיאון היהודי תערוכה בעיר הלשוב שבה קיימת הייתה קהילה יהודית עוד במאה ה-16. יהודי הגטו של העיר קיימו חיים אוטונומיים יהודיים עד שנת 1921. ראש העיר - יהודי, מכבי אש ומשטרה יהודית.

בבית-הכנסת הישן ע"ש הש"ך נערכה תערוכה על נושאים יהודיים.

כן נערכה ביוזמתה של הגב' פויכטונגר, אלמנתו של הסופר היהודי ליאון פויכטוונגר, תערוכה-ניידת בארצות הברית ובארצות אחרות מציורי ילדי הגיטו טרזינה שהושאלו ע"י המוזיאון היהודי בפראג. תערוכה זו עומדת בקרוב להגיע לאנגליה, ובה יציגו הציירים המפורסמים בדזיך פריטה, קארל פלישמן פטר קין ואוטו אונגאר שגם הם נכלאו במלחמת העולם השניה בגטו טרזינה.

המוזיאון היהודי בפראג משתתף בתערוכה העולמית שתתקיים בקרוב בפריז על הנושא - "ההתנגדות היהודית נגד הפאשיזם ההיטלריסטי". כמו כן נשלחו 4500 ציורים של ילדי גטו טרזינו לאולמי האולימפיאדה העולמית הנערכת בקרוב בטוקיו, יפן.

באחרונה נערכו גם הרצאות על נושאים יהודיים מסורתיים, כגון" מקום הקבלה היהודית בתולדות הפילוזופיה החילונית", "שלמה מולכו והחוגים האנטי-דתיים בין היהודים", "מקורות עבריים בתולדות יהודי צ'כוסלובקיה", "היהודים הראשונים בפראג", וכו'. הרצאות אלו משכו קהל רב, יהודים ולא יהודים.

דפים בנושא:


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות ספרות ואמנות - חרות 1964

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: פראג, צ’כיה (U stare skoly 141/1 110 00 - המוזיאון היהודי) | Princi ulice, 769 01, Holesov, צ’כיה (בית הכנסת ע"ש רבי שבתי כהן (הש"ך) הלישוי - Sachova Synagoga) | Vezenska 1, 110 00, פראג, צ’כיה (בית הכנסת הספרדי (חלק מהמוזיאון היהודי))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות