לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

ציירם של לנין ושל תפאורות "הדיבוק"


מאת: נח זבולוני
פורסם: חרות | מה מיום (עמוד 2) - 15/12/1964 (יום שלישי)
הצייר והפסל היהודי רוסי נתן אלטמן, הראשון שצייר והכין את כל התפאורות עבור התיאטרון "הבימה", בהיותו ברוסיה, חוגג עתה את יובלו ה-75 בלנינגראד.

בהקשר ליובל זה תיערך בקרוב תערוכה מכל יצירותיו של האמן בלנינגראד. נתן אלטמן התחיל את הקריירה האמנותית שלו עוד בשנת 1918, כצייר תפאורות עבור התיאטרונים של רוסיה, וביחד עם וכטנגוב עבד בתיאטרון "הבימה" בהיותה ברוסיה, ועבורה צייר את כל התפאורות ל "הדיבוק".

יצירותיו של נתן אלטמן תופסות מקום נכבד במוזיאוני אירופה וארצות הברית. מעשי ידיו של האמן, אפשר לראות במוזיאוני לונדון, פריז, ניו-יורק, שטוקהולם ואמסטרדם. מיותר להדגיש כי במוזיאוני רוסיה תופסות יצירתיו את ה "כותל המזרחי" ... בין יצירותיו במוזיאון של לנינגרד, אנו מוצאים גם את התפאורות שהכין עבור "הבימה" להצגת "הדיבוק".

עם יובלה של המהפכה הרוסית נערכה בלנינגראד תערוכה גדולה ויפה מפרי עבודתו של האמן ובה הוצג גם הפסל הנודע של לנין, מעשי ידיו של נתן אלטמן. פסל זה הינו הראשון של לנין שהאמן יצר אותו בחדר עבודתו של המנהיג הקומוניסטי בקרמלין. על עבודה זו עבד אלטמן שמונה שעות ביום במשך ששה שבועות רצופים, הוא היה בא בשעה תשע בבוקר לחדרו של לנין ועוזב אותו בחמש אחרי הצהרים. הוא היה ממשיך בעבודתו גם בזמן של ישיבות גורליות של הסובייט העליון הרוסי, שבהם היו מתקבלות החלטות העומדות ברומו של עולם ...

נתן אלטמן היה מידידיו של המיניסטר להשכלה בימי שלטונו של לנין והוא א. ו. לונצ'רסקי שאיתו נפגש לפני המהפכה בפריז.

הצייר אלטמן היה גם פעיל בייסודו של התיאטרון היהודי המלכותי במוסקבה ביחד עם משה ליטבקוב, וכן יצר את כל התפאורות עבורו להצגות "אוריאל אקוסטה" ו "הדיברה העשירית".

הערות: מדובר על התערוכה Leningrad zonal art exhibition שהתקיימה בלנינגרד בחודש נובמבר 1964 ב "מוזיאון הרוסי".


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות מה מיום 1964

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Inzhenernaya St, 4, סנט פטרבורג, רוסיה (המוזיאון בו נערכה התערוכה) (State Russian Museum לשעבר Russian Museum of His Imperial Majesty Alexander III)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות