לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

התקפה על המדינה בעתון רבני באמריקה


מאת: רנ"ז
פורסם: חרות | מה מיום (עמוד 2) - 03/01/1965 (יום ראשון)
אחד מגדולי הרביי"ם בארצות הברית יצא בגלוי נגד המוסכם כי בארץ ישראל ישנה עתה יותר קדושה וייחוד יותר מאשר בגלות. במאמר תקיף הוא יוצא נגד המדינה ומוסדותיה.

האדמו"ר מצעשינוב הרב שלום יחזקאל שרגא רובין-הלברשם הגר בברוקלין, פירסם מאמר מיוחד בשם "קדושה בגלות - בתפוצות או בגולה" ב "הפרדס", בטאון של הרבנים האורתודוכסים בארצות הברית. במאמרו זה הוא אומר:
אינני יודע החשיבות בקדושה שיש כעת לא"י. במה שיש לחלק ממנה יש להציונים שלטון וממשלה, יותר מכל שנות הגלות." הוא ממשיך ואומר "הלא אם אפילו התקיימה ממשלה שלא הייתה נגד הדת, לא הייתה לזה שום חשיבות דעיקר הגאולה הוא רק בבנין בית המקדש ושיבת שופטינו כבראשונה ויועצינו כבתחילה להחזיר הקדושה למקומה, ובפרט שהממשלה ושריה הם שונאי הדת ורבים חללים הפילו עוד בארצות הגולה וכעת משתמשים במנגנון המלכותי לכוף ולהעביר על הדת".

הוא מונה את פגמי המדינה:
"בנות ישראל צנועות נתפקרו ע"י התגייסותם בצה"ל. בירושלים כעת נמצא קן של מינות באוניברסיטה שלהם, בירושלים כעת נמצא גן הפסלים בירושלים של מטה כעת החילול שבת נפרץ בעוה"ר [עוונותינו הרבים]".

בהמשך מאמרו הוא יוצא חוצץ נגד העובדה כי "מעת היווסד מדינת ישראל התחילו הבלשנים והפוליטיקאים העבריים, לשנות המושגים ולכנות היהודים הגרים בחוץ לארץ "בתפוצות" במקום "בגולה" מלפנים, בטעמם כי לא רק הישוב היהודי בא"י השיג עצמאותו, אלא גם על ישראל בכל תפוצותיו נתעלה מדרגת גלות לדרגת בן-חורין, שנמצאים לע"ע [לעת עתה] בתפוצות". הוא מכריז שאין זו גאולה כלל ולכן אין גם לבטל את המושג גולה ולהחליפו בתפוצה.

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות מה מיום 1965

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: 4809 14th avenue Brooklyn, ניו יורק, ארצות הברית (הרב שמחה עלברג, עורך ומו"ל "הפרדס")
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות