לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

מחריף סכסוך "ניפוח הריאות" בירושלים - מחסור בבשר טרי

משרד החקלאות מאיים בסנקציות. - השחיטה הושבתה


מאת: נח זבולוני סופר "חרות" בירושלים
פורסם: חרות | חרות - עמוד אחורי (עמוד 6) - 17/02/1965 (יום רביעי)
חשש מפני מחסור בבשר טרי בירושלים לקראת שבת שרר אתמול בעיר לאחר החרפתו של הסכסוך סביב "ניפוח הריאות".

השחיטה בעיר הושבתה מאז יום ראשון השבוע, מפקחי התברואה של משרד החקלאות עמדו בתוקף שניפוח הריאות יעשה במכונה, כפי שנהוג בכל הארץ.

הרופא הוטרינרי בבית המטבחיים, הד"ר בירן, הדגיש שהוא עומד על ביצוע ההוראה שקיבל מהד"ר גור ממשרד החקלאות, לא לאפשר ניפוח הריאות בפה ובמקרה של הפרת ההוראה, יצווה להחזיק את הבהמה השחוטה עד לבירור במעבדה אם אינה נגועה במחלה מדבקת. השוחטים ומחלקת השחיטה של המועצה הדתית בירושלים הביעו את התנגדותם לשינוי ההסדר הקיים, שלפי מנהג ירושלמי מזה דורות מנפחים את הריאות לצרכי כשרות בפה.

בישיבה מיוחדת של הרבנות הראשית של ירושלים הובעה מורת רוח מן הלחץ המופעל עתה וצויין, כי ממשלת המנדט שאף היא דרשה ניפוח במכונה התחשבה בדעתם של הרבנים ואנשי ההלכה הירושלמיים.

בתמיהה מיוחדת מתייחסים לסנקציות של משרד החקלאות בדבר החזקת הבהמה כולה עד לבדיקה המעבדתית של הריאה. מציינים שאין קשר בין הריאה לבין שאר חלקי הבהמה.

סוחרי הבשר בירושלים החוששים מהפסדים כספיים בגלל הסכסוך שבין הרבנות הירושלמית ומשרד החקלאות החליטו שלא לשחוט בקר עד שהסכסוך ייושב. קיים חשש שלא תהיה אספקת בשר טרי לשבת בירושלים. אזהרה על כך הושמעה אתמול ע"י נציגות של הקצבים ועובדי בית המטבחיים.

המועצה הדתית שיגרה אתמול חוזר מיוחד לחברי הכנסת הירושלמיים וביקשה התערבותם כדי לבטל את הוראת משרד החקלאות.

בינתיים נעשו נסיונות ע"י חברת "מרבק" להחדיר בשר טרי משחיטת החברה לירושלים. עד כה לא ניתן הכשר של הרבנות הראשית של ירושלים לספקים המשווקים בשר מחברת "מרבק".

דפים בנושא:


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד אחורי 1965

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: ירושלים (בית המטבחיים של ירושלים עד אמצע שנות ה-60 - סמוך למחנה שנלר - אזור התעשיה רוממה (משוער)) | רחוב החבצלת 12, ירושלים (המועצה הדתית - רבנות ירושלים) | רחוב אלברט מנדלר 3, תל אביב (לשעבר הקריה רחוב ג’ בית 1 - משכנו הישן של משרד החקלאות)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות