לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

נתגלתה מנהרה מתחת לבנין המטה של הארגון הצבאי היהודי בוורשה


מאת: נח זבולוני סופר "חרות"
פורסם: חרות | חרות - עמוד פנימי (עמוד 2) - 08/06/1965 (יום שלישי)
מיון מהיר:
מנהרה מסתורית נתגלתה לפני ימים מספר בשטח מורנוב בוורשה, בו שכן המטה של הארגון הצבאי היהודי, מיסודו של הצה"ר ובית"ר, במרד גטו ורשה.

בחפירת יסוד לבניין רב קומות - מוסרת העיתונות הפולנית - נתגלתה בעומק של שלושה מטרים מנהרה מיסתורית, הבנויה כולה מעץ. גובה המנהרה מטר ושבעים ס"מ ורוחבה שישים ס"מ, היא מוליכה מצד אחד לבית העלמין של גנשה ומצד שני למרכז העיר. פתח המוביל לרחוב אוקלפובה נמצא סתום בחול לעומת זאת דרך הפתח השני ניתן לעבור, אם כי בקושי רב.

המומחים לאתרים בוורשה שהוזעקו למקום היו נאלצים, לאחר הליכה של שני מטר, לחזור על עקבותיהם מפאת המים שנקוו בתחתית המנהרה. המנהרה בנויה מתחת ליסודות של בנינים גדולים, שנהרסו עם חורבן גיטו ורשה.

כפי שמוסרת העיתונות הפולנית נתגלתה לפני כחודש באחד הבניינים באר מים, המוליכה למנהרה. כפי שמניחים שימשה הבאר גם כמאוורר למנהרה.

עיריית ורשה, שתמסור בקרוב הודעה רשמית על מנהרה זו, משערת כי היא נבנתה לפני למעלה מ-20 שנה. שנים אחדות לפני פרוץ מרד גטו ורשה, והיא שימשה ליציאה מן הגטו לליבה של ורשה.

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד פנימי 1965

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Lewartowskiego 1, ורשה, פולין (כיכר מורנוב (אינה קיימת היום) - Plac Muranowski) | Okopowa, ורשה, פולין (בית הקברות ברחוב גנשה אוקופובה)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות