לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

האדמו"ר מסאטמאר נזף בעמרם בלוי על רצונו לשאת את הגיורת לאשה


מאת: נח זבילביץ סופר "חרות" בירושלים
פורסם: חרות | חרות - עמוד אחורי (עמוד 12) - 09/07/1965 (יום ששי)
האדמו"ר מסאטמר, רבי יואליש טייטלבוים, נזף במנהיגה של "נטורי קרתא" רבי עמרם בלוי על רצונו לשאת לאשה את הגיורת רות בן-דוד, שהייתה קשורה בפרשת חטיפת יוסל'ה. הוא הזהירו שדבר זה עלול לגרום לחילול השם.

אשתו של רבי עמרם בלוי, מרת הינדה ז"ל, נפטרה לפני כשלוש שנים, מאז נפוצו שמועות כאילו רבי עמרם בלוי עומד לשאת לאשה את רות בן דוד, וכי ע"כ סוכם בעת היותה בארץ בזמנו.

רות בן דוד נזכרה בשעתו כאשה שהוציאה את הילד יוסל'ה מהארץ, היא עצמה אשה בגיל העמידה בעלת חיצוניות נאה, ומאז נכנסה לברית היהדות היא שומרת באדיקות קפדנית על כל דיני ישראל.

כאשר בא לארץ האדמו"ר מסאטמאר, ביקר אצלו רבי עמרם בלוי וגילה את אזנו שהוא מבקש לשאת אותה לאשה. רבי יואליש טייטלבוים גער בו, ואף גירשו מעל פניו באזהרה, שלא יגרום חילול השם. אף בית הדין של העדה החרדית מתנגד לשידוך זה. שמועה אומרת כי השושבין לשידוך זה היה רעו לדעה רבי אהרן קצנלבויגן, ואף ר' עמרם בא כבר בברית האירוסין (תנאים) עם הגיורת. עתה משקיימת התנגדות לנשואין, הוא טוען שהמצב מעמידו בבחינת "מי שאינו עומד בדיבורו" ... ובכך ישנה חומרה מיוחדת לגבי הגיורת, שכן נאמר: "לא תונו את הגר".

עוד לפני שצצו בעיות אלה, הוא אמר כי הוא מקוה גם להיבנות מרות בן דוד זו, ולהקים ממנה דור ישרים כפי שקם מרות המואביה.

הרב דב סוקולובסקי, מראשי "נטורי קרתא", שהיה עד בתנאים אלה, מצדד בקיום השידוך ואף התבטא "מה יש? אם לפי הלכה מותר, אז מותר".

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד אחורי 1965

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: בתי אונגרין, ירושלים (ביתו של הרב עמרם בלוי (לפני גלותו לבני ברק) (משוער)) | 500 Bedford Avenue, Brooklyn, ניו יורק, ארצות הברית (מגורי האדמו"ר מסאטמר הרב יואליש טייטלבוים - ויליאמסבורג)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות