לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

אירוסיו של הרב עמרם בלוי מסעירים את העדה החרדית


מאת: נ. זבילביץ סופר "חרות" בירושלים
פורסם: חרות | חרות - עמוד אחורי (עמוד 4) - 12/07/1965 (יום שני)
מנהיגים חרדים נכנסו בעובי הקורה בכדי להתיר את האירוסין (תנאים) שבין מנהיג "נטורי קרתא" הרב עמרם בלוי לבין הגיורת רות בן דוד בצורה שלא תפגע ברגשותיה. מאידך שוררת מחלוקת חריפה בתוך העדה בעניין זה.

הפעולה להתרת האירוסין נעשית מתוך הנחה שנשואין בין השנים יגרמו לפתחון פה להולכי רכיל. לכן מוכנים לגייס סכום של 25 אלף ל"י שיתנו לגיורת כפיצוי על ביטול האירוסין שתחלק בין מוסדות צדקה וחסד. כפי שנודע מוכן האדמו"ר מסאטמאר להשתתף במבצע זה בסכום של 15 אלף ל"י והיתר תתרום העדה החרדית.

ר' עמרם בלוי עצמו אינו שש לביטול האירוסין "מכיוון שחייב אדם לעמוד בדיבורו ... ולמעשה אין שום פגם מהתורה וההלכה בנישואין אלה". אך נראה שהוא יקבל עליו את ההכרעה של האדמו"ר מסאטמאר ר' יואליש טייטלבוים ואנשי בית דין הצדק של העדה החרדית.

הגיורת עצמה רות בן דוד שבשעתו נחשדה בחטיפת יוסל'ה והברחתו, עושה עתה בארץ ומחכה לראות כיצד יפול דבר.

המחלוקת פרצה בתוך העדה החרדית עקב התנגדותו של הב פנחס אפשטיין, אב בית הדין של העדה לנישואיו של הרב עמרם בלוי עם הגיורת. רבים מראשי העדה הודיעו על עזיבת העדה החרדית וביניהם הרב דב סוקולובסקי ששימש כעד "בתנאים" שנכתבו בין הרב ע. בלוי והגב' רות בן-דוד.

מחוגי "נטורי קרתא" נמסר לסופרנו כי ההתנגדות לנשואין אלה באה מצידו של הרב פנחס אפשטיין. האדמו"ר מסטמר, הרב יואליש טייטלבוים, הביע לעומת זאת את מורת רוחו מההתערבות של בית דין הצדק של העדה בעניין זה ואף התבטא כי אין לבי"ד זה הסמכות להתנגד לנישואין אלה. כן נמסר כי הרב עמרם בלוי עומד לפרסם "קונטרס הלכתי" בנידון ובו יגולל את הפרשה כולה.

כן נמסר בינתיים כי הגיורת רות בן-דוד מתנגדת לפיצויים בסך של 25 אלף ל"י שהוצעו לה להפרת "התנאים".

דפים בנושא:


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד אחורי 1965

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב נתן שטראוס 26, ירושלים (בית דין צדק העדה החרדית, מזכירות העדה החרדית - בנייני זופניק) | בתי אונגרין, ירושלים (ביתו של הרב עמרם בלוי (לפני גלותו לבני ברק) (משוער)) | 500 Bedford Avenue, Brooklyn, ניו יורק, ארצות הברית (מגורי האדמו"ר מסאטמר הרב יואליש טייטלבוים - ויליאמסבורג)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות