לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

בית"רים במרד ביאליסטוק


מאת: רנ"ז
פורסם: חרות | מה מיום (עמוד 2) - 23/08/1965 (יום שני)
מיון מהיר:
בית"ר
מאמר
מה מיום
1965
במרד גטו ביאליסטוק, לקחו חלק כל המפלגות והארגונים הפוליטיים, החל מבית"ר ועד לקומוניסטים - מגלה העיתון היהודי "פאלקס שטימע" המופיע בורשה.

במלאות 22 שנה למרד גיטו ביאליסטוק שחל ב-16 באוגוסט הקדיש היומון "פאלקס-שטימע" מספר מאמרים לזכר המאורע. באחד מהם מתאר המחבר גם את המרד הראשון ב-5 בפברואר 1943 כשהקימו התושבים היהודים את הבריקדות ברחוב קופיצקה 10. במרד השני והעיקרי שנערך ב-16 באוגוסט אותה שנה, עמד בראש המפקדה הקומוניסט דניאל מוסקוביץ וסגנו החלוץ מרדכי טננבוים-טומארוף, המפקדה היו: הבית"רי פליישר, הקומוניסט יושקה קבה, מיטק יעקובוביץ, לייבוש מנדלבליט, ז. פלדר ופתחיה מאלר שהגיעו באופן מיוחד מיערות הפרטיזנים, השומר זיסקינד זילברברג, הבונדאי קוסטין, חבר "דרור" "רואבטשיקן" ופ. הלפרין מ "הנוער הציוני". כל חברי המפקדה עם מאות הלוחמים נפלו בקרב פנים אל פנים עם הגרמנים.

בגטו ביאליסטוק נספו ששים אלף יהודי ביאליסטוק ועוד מאתיים אלף יהודי הסביבה שהובאו למקום.

הסופר והמשורר הסובייטי יהודי הרשיל פולינקר ששימש בעת מלחמת העולם השניה כקצין בצבא האדום והגיע עד לברלין, מספר באותו העיתון על אזכרה מיוחדת במינה לזכר האקציה השניה שנערכה בביאליסטוק. הרשיל פולינקר מתאר את במת הנואמים, שעליה הייתה תמונה ענקית שצויירה בידי צייר אלמוני, ברקע התמונה בריקדות, מורדים חמושי רמונים, רובים וגרזנים, ומעליהם חקוקות שלוש המלים הקצרות: עם ישראל חי!

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות מה מיום 1965

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Malmeda Icchoka, ביאליסטוק, פולין (בעבר Ulica Kupiecka 10 - גטו ביאליסטוק) | Czysta, ביאליסטוק, פולין (גטו ביאליסטוק) | 5 Nowogrodzka, ורשה, פולין (מערכת פאלקס שטימע (משוער))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות