לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

מיטראן וחובו של נפוליאון


מאת: נח זבולוני
פורסם: דבר | דברים (עמוד 6) - 04/08/1981 (יום שלישי)
בין התיקים שיונחו בקרוב על שולחן-העבודה של נשיא צרפת פרנסואה מיטראן לטיפול מזורז, יהיה תיק התביעה הישנה נושנה, לפרוע את החוב של נפוליאון הראשון.

המדובר בשטר-התחייבות, שעליו חתם לפני 101 שנה קיסר צרפת לפני תושבי בורק סיין-פייר שבדרום שוויצריה. היה זה ב-2 במאי 1800, כשצבאו של נפוליון חצה את מעבר סן-ברנר בדרכו לאיטליה. החיילים הצרפתים בעת הסתערותם, גדעו את עצי הסביבה והשמידו את יבול השדות של אנשי בורק סיין-פייר השוויצרית. כפיצוי על הנזקים שגרמו לתושבים חייליו של נפוליאון התחייב הקיסר, בכתב ידו, לשלם להם 30,000 פרנקים של זהב צרפתיים, טבין ותקילין (יש לזכור כי מדובר בפראנק הזהב הצרפתי שלפני 191 שנה).

אספנים מעריכים כי שטר ההתחייבות בכתב-ידו של נפוליאון שווה פי כמה מן הסכום הנקוב בו, אולם אנשי בורק סיין-פייר הם עקשנים ותובעים את שלהם: מה שהקיסר הצרפתי הבטיח והתחייב, בכתב-ידו, יקויים ויכובד וישולם להם, אפילו קרה הדבר לפני יותר ממאה שנה. מבחינתם, על הבטחתו של נפוליאון לא חל חוק ההתיישנות.

נמצא גם עורך-דין שוויצרי מפולפל בשם דיופרי, יליד בורק סיין-פייר, שלקח את העניינים בידיו והוא מטפל בתיק הזה. כ-15 שנה הוא עומד על משמרתו ו "מדגדג" את הממשלה הצרפתית. דיופרי פנה בנדון אל הנשיא הקודם ז'יסקאר ד'סטאן. הנשיא הורה לקונסול הצרפתי בלוזאן לבוא בדברים עם עורך-הדין דיופרי ולשמוע מה בפיו, אבל לידי "תכלית" טרם הגיעו ועד היום הזה השטר של נפוליאון לא נפרע.

עתה עם הקמת הממשלה הסוציאליסטית בצרפת, ממשלה הדואגת לזכויות האדם והפרט, חידשו השוויצרים את התביעה והם מקווים כי הפעם תימצא להם אוזן קשבת והממשלה החדשה תכבד את מה שהבטיח הקיסר נפוליאון בונפרטה לאבות-אבותיהם.

© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דברים 1981

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: 55, Rue du Faubourg Saint-Honoe, פריז, צרפת (ארמון האליזה - מעונו הרשמי של נשיא צרפת) | Bourg-Saint-Pierre, שוויץ
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות