לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

תערוכת טולסטוי בגרמנית


מאת: נח זבולוני
פורסם: דבר | דברים (עמוד 6) - 02/09/1981 (יום רביעי)
ביאסנאיה-פוליאנה, הכפר הרוסי שבו נולד לפני כ-153 שנים (1828) לב ניקולייביץ טולסטוי, נערכת תערוכה מיוחדת במינה. מוצגים בה ספריו של טולסטוי בתרגום גרמני שהופיע בגרמניה. הספרים חרוכים למחצה ולרביע מאש הנאצים, שהעלו אותם על המוקד יחד עם ספרי ההוגים והסופרים ההומאניים הגדולים, ובהם חלק ניכר גם מאחינו בני ישראל.

ביתו של טולסטוי ביאסנאיה פוליאנה, הבית שבו נולד, ואשר שימש לו כעין "שדה בוקר" בשעות אכזבה, נהפך בשעתו למוזיאון הנושא את שמו של הסופר, שבו ריכזו דברים המשקפים את 82 שנות חייו של טולסטוי.

באחרונה מוצגים במוזיאון זה כרכים שרופים של "מלחמה ושלום" בגרמנית, כ "אודים מוצלים מאש" הגרמנים. הספרים ניצלו מן המדורה, הובאו לברית המועצות ונמסרו למוזיאון טולסטוי ביאסנאיה פוליאניה.

מזכירו של טולסטוי א. בולגאקוב העלה על הכתב את מה שהתרחש בשלושת הימים האחרונים ששהו הגרמנים ביאסנאיה פוליאנה לפני נסיגתם מן הכפר. הכפר בער באש ונשי המקום התחננו בפני החיילים הגרמנים לבל יגעו בביתו של טולסטוי. אך בקשתם הייתה לשווא, יום לפני שנסוגו הגרמנים מיאסנאיה-פוליאנה, ניתקן הגרמנים את אספקת המים, השמידו את מכונות הכיבוי והטמינו מוקשים ופצצות במוזיאון טולסטוי. כשהבחינו האיכרים כי הבית עולה באש, הם פשטו בדליים ובסמרטוטים על הבית הבוער, ובמסירות נפש סיכנו את חייהם, כיבו האש והצליחו להציל את האתר ההיסטורי מכליון. המוזיאון שוקם ב-1942.

© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דברים 1981

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Yasnaya Polyana, טולה, רוסיה (אחוזתו וכעת המוזיאון של לב טולסטוי - יסנאיה פוליאנה)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות