לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

עושים שבת לעצמם


מאת: נח זבולוני
פורסם: דבר | דברים (עמוד 8) - 31/10/1982 (יום ראשון)
לאיזה פלג בסיעת "אגודת ישראל" בכנסת שייך הרב מאיר שפירא ז"ל?

במלאת 58 שנים לייסוד המפעל התורני לימוד הדף היומי ו-49 שנים למותו של מחולל רעיון זה הרב מאיר שפירא (1887-1934) מתקיימות חגיגות והילולות הנערכות ע"י אגודת ישראל. בכנסיה הגדולה הראשונה של אגו"י שהתקיימה בשנת תרפ"ג (1923) בווינה העלה רבה של העיר פיוטרקוב בפולין הרב מאיר שפירא את הרעיון לקבוע לימוד דף היומי של גמרא לפי סדר התלמוד, כך שאפשר לסיים את כל הש"ס המכיל 2702 דפים ב-7 שנים. בשנת 1931 נערך הסיום הראשון של לימוד דף היומי, שבו השתתף מחולל הרעיון הרב מ. שפירא אשר כיהן אז כרבה של העיר לובלין בה יסד את "ישיבת חכמי לובלין". הרב שפירא שנבחר לסיים (פרלמנט) הפולני כציר מטעם אגו"י פרש ממנו והתמסר כולו לישיבה שלו. הוא נפטר בשנת 1934 בלובלין ולאחר מלחמת העולם השניה הובאה גופתו ארצה ונטמנה בירושלים.

עתה מציינים את יום השנה ה-49 לפטירתו (ז' חשון) של הרב שפירא וסיום המחזור השמיני (ח' כסלו) להתחלת המחזור התשיעי של לימוד דף היומי.

גם בחגיגות מצווה זו בולטים הניגודים בשורות "אגודת ישראל" ובסיעה שלה בכנסת, ח"כ אברהם שפירא (ללא קרבה משפחתית לרב מאיר שפירא) - גור, ח"כ מנחם פרוש, אנשי ירושלים, ח"כ שמלקה (שמואל) הלפרט - ויז'ניץ ("הסיעה המאוחדת"), ח"כ שלמה לורנץ - ליטאים, גם כאן נתפרדה החבילה בתוך סיעת אגודת ישראל וכל אחד עושה "שבת לעצמו" בהילולא ובחגיגה.

© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דברים 1982

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב פרל 23, בני-ברק (המפעל העולמי ללימוד המשנה וההלכה היומית) | רחוב ישעיהו פרס 2, ירושלים (מרכז אגודת ישראל) | הר המנוחות ירושלים (בית הקברות אליו הועלו עצמותיו של הרב מאיר שפירא)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות