לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

מתיחות ביהדות בריטניה בשל פסילת קידושי רבנים רפורמים וקונסרוואטיבים


מאת: נח זבולוני
פורסם: דבר | דבר - עמוד פנימי (עמוד 2) - 20/12/1982 (יום שני)
פסילת נישואים וגירושים הנעשים על-ידי רבנים רפורמיים וקונסרבאטיביים הולכת ומתרחבת וגורמת למתיחות בין הזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי לבין הזרם האורתודוכסי בתפוצות.

הפסילה האחרונה של קידושים וגירושים הנעשים על-ידי רבנים רפורמיים באה מהרב משה סוויפט, חבר בית-הדין הרבני בלונדון, שבראשו עומד הרב הראשי של בריטניה הרב ד"ר עמנואל יעקובוביץ.

הרב סוויפט, דיין ותיק ובכיר בבית-דין זה, יליד אנגליה וחניך ישיבת פוניבז' ומיר, המתקרב לגיל הגבורות, פסק באחרונה, כי גיור, נישואים וגירושים הנעשים על-ידי רבנים רפורמים או קונסרוואטיבים אין להם תוקף הלכתי. פסיקה דומה ניתנה לפני זמן מה על-ידי בית-הדין הרבני במנצ'סטר שבאנגליה. פסקי-דין אלה גרמו למתיחות בין הזרם האורתודוקסי לבין הרזמים הקונסרוואטיבי והרפורמי.

הרב סוויפט הוסיף בפסק-דינו, כי גם גיור אשר מבוצע על-ידי רבנים רפורמיים, אפילו קיימו את מצוות ברית מילה וטבילת טהרה במקווה כשרה, אינו תקף, אם לא קיבלו עליהם הבאים להתגייר עול מלכות שמים ועול מצוות. הרב סוויפט הדגיש כי נישואים וגירושים הנעשים על-ידי רבנים רפורמיים וקונסרוואטיביים דינם כדין נישואים אזרחיים שנעשו במצוות רישום אזרחי בלי טקס דתי, בהסתמך על הנאמר בתלמוד: "כל המקדש אדעתא דרבנן לקדש ואפקענהו רבנן לקידושין מיניה", כלומר, כל המקדש שלא על דעת הרבנים, מפקידים הרבנים את תוקף קידושיו.

© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - עמוד פנימי 1982

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: 305 Ballards Lane, לונדון (הרב הראשי של בריטניה - בית הדין הרבני)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות