לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

אגו"י תגיש מחדש התיקון לחוק השבות


מאת: נח זבולוני
פורסם: דבר | דבר - עמוד ראשון (עמוד 1) - 28/02/1983 (יום שני)
מיון מהיר:
אגודת ישראל נכנעה ללחץ שהופעל עליה על ידי גורמים שונים, לדרוש את תיקון חוק "מיהו יהודי", ובעקבות לחץ זה עומדת הסיעה שלה בכנסת להגיש מחדש את ההצעה, שחוק השבות יחול רק על מי שנולד לאם יהודיה, או שהתגייר לפי ההלכה.

לפני כמה חודשים הוקמה ועדה קואליציונית בעניין תיקון חוק השבות, בהרכב ראש הממשלה מנחם בגין, יו"ר הקואליציה ח"כ אברהם שפירא ("אגודת ישראל") וח"כ הרב חיים דרוקמן (מפד"ל). הוועדה הוקמה בלחץ "אגודת-ישראל", שדרשה שיקיימו את ההבטחה שהבטיח ראש הממשלה, ויקבלו את תיקון החוק.

בימי הקונגרס הציוני בירושלים נדחתה התביעה של "אגודת ישראל" על-ידי הקואליציה, בטענה כי קבלת תיקון החוק עלולה לגרום לפילוג ביהדות. הוועדה הנ"ל, שטרם התכנסה, הוקמה אז כתכסיס.

בשעתו הכריזה "אגודת ישראל" באופן אולטימטיבי, כי אם התיקון לא יתקבל עוד החורף, היא תסיק מסקנות ותעזוב את הקואליציה. מאז לא נעשה דבר ממש בעניין.

התמרמרות רבה שוררת בחוגי הרבנים וראשי הישיבות הלא-פוליטיים בארץ ובחו"ל, על כך שלמרות ההבטחות החגיגיות של ראש הממשלה לא זז העניין. כפי שנודע, התבטא האדמו"ר מגור, הרב שמחה בונים אלתר, במלים חריפות על שלא נעשה דבר.

בימים אלה מלאו 13 שנים לקבלת חוק השבות הקיים, שבו נאמר: "מי שאמו יהודיה, או שנתגייר, הוא יהודי". לציון יום זה הכריזו אדמו"רים, רבנים וראשי ישיבות בארץ וחו"ל - על יום תענית אסתר כעל יום תפילה, שבו תוגבר התביעה לתיקון חוק השבות.

דפים בנושא:


© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - עמוד ראשון 1983

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב ישעיהו פרס 2, ירושלים (מרכז אגודת ישראל)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות