לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

רבבות חרדים הפגינו בירושלים קריקטורות "נוטפות דם" חולקו בקהל


מאת: דוד ארליך ונח זבולוני סופרי "דבר"
פורסם: דבר | דבר - חדשות (עמוד 3) - 28/03/1984 (יום רביעי)
ידבר או לא ידבר - תהו אמש רבבות החסידים בהפגנת ההמונים שבכיכר השבת. האיש לו ציפו הכל היה הרבי מגור. כשעלה אחרון הנואמים לשאת את דבריו והרבי מגור לא הוזכר נואשו החרדים. להפתעתם, לפני שפוזרה העצרת, הופיע בכל זאת הרבי הקשיש, אדמו"ר מגור, ואמר משפט אחד באידיש: טוב שאספו כאן את כל היהודים, ושיהיה בהצלחה.

החרדים מחו בעצרת נגד ההידרדרות בארץ בתחום הדת. הם יצאו נגד חילול השבת בעיקר בתחבורה הציבורית ובפתח-תקווה, נגד ההפלות המלאכותיות - "רצח עם המוני" כלשונם, ונגד חילול הקברים תחת יסודות המלון בטבריה. כמו-כן תבעו לשחרר מיד את "שני האברכים היקרים הנמקים, מתענים, ומתייסרים בכלא בראשון לציון, משום שהוציאו נוצריה מקבר ישראל והעבירוה בכבוד לבית-עלמין לא יהודי".

עשרות אוטובוסים הביאו לעצרת אלפי חרדים ממקומות שונים, בעיקר מבני-ברק. הכל קראו יחד פרקי תהילים וסליחות.

קריקטרוה באלפי עותקים

בקהל חולקה קריקטורה באלפי עותקים שכותרתה: "חוק ההפלות - להרוג ולאבד כל היהודים מטף". בציור נראה רופא מגואל בדם, שעל סכינו מתנופף עובר שסוף. על סינרו רשום "משרד הבריאות" וסביבו שליליות דם ואברים כרותים. על המחזה צופים חברי ארגון העובדים הסוציאליים, ארגון נעמ"ת ח"כ חייקה גרוסמן הזועקים: "אינכם מספיקים את המכסה". מולם מצויר מחבל, המכריז, ש "הם משלימים עבורנו את המלאכה". בשולי הקריקטורה מופיע גם מנחם בגין הקורא: "בעזרת השם".

אחד הנואמים אמר בעצרת, שאם המושבות הפכה מפתח-תקוה לעמק עכור. רבה הראשי של העיר, הרב ברוך סלומון, שהיה בקהל, ביקש מן המנחה להודיע בשמו, שהעיר עדיין בסדר, "הם רק זוממים להפכה לעמק עכור אך לא יעלה בידם".

העצרת התנהלה בצורה מסודרת, בפיקוח המשטרה, והתפזרה בשקט.

העדה החרדית נעדרה

[נראה לנו כי קטע זה הוא פרי עטו של נח זבולוני]
העדה החרדית לא השתתפה בעצרת לאחר ויכוח סוער, שנערך בין רבניה ועסקניה. בעוד שחברי בית-הדין של העדה בראשותו של הרב יצחק יעקב וייס תמכו בהשתתפות, הרי העסקנים הביעו התנגדות. הרב וייס טען, כי אי-אפשר לסרב להזמנת האדמו"ר מגור. אחד מחברי בית הדין הוסיף ואמר, כי "אם לא נשתתף יבינו כאילו העדה החרדית זנחה את המאבק הכללי על חשבון מאבקים צרים פנימיים של נטורי קרתא". בעקבות פרסום ב "המודיע" על כוונת העדה להשתתף בעצרת קיימו ה "נטורים" אסיפה וגינו את "העדה" על שהיא משתפת פעולה עם אנשי "אגודה הציונית". הם אף איימו על בית-הדין שלה באיומים פיסיים ואף הזהירו אותם, כי העצרת לא תעבור בשלום.

כדי לצאת מן הסבך שנקלעו אליו ביקשו אנשי העדה החרדית, שראשון הנואמים יהיה רבם הרב יצחק יעקב וייס, והמנחה יהיה אישיות בלתי מזוהה עם פלג פוליטי במחנה החרדי. תנאים אלה נדחו על-ידי מארגני העצרת. לפיכך חזרה בה העדה וביטלה את השתתפותה בעצרת.

דפים בנושא:


© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות 1984

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב נתן שטראוס 26, ירושלים (בית דין צדק העדה החרדית, מזכירות העדה החרדית - בנייני זופניק) | כיכר השבת, ירושלים (מאה שערים) | רחוב יוסף בן מתתיהו 26, ירושלים (ישיבת שפת אמת, חצר האדמו"ר מגור - הרב שמחה בונים אלתר, והרב פנחס מנחם אלתר) | מאה שערים, ירושלים (נטורי קרתא)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות