לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

שוב התלקחה אש המחלוקת בין הליטאים לבין החסידים באגו"י


מאת: נוח זבולוני
פורסם: דבר | דבר - חדשות (עמוד 8) - 27/08/1984 (יום שני)
אש המחלוקת באגודת ישראל בין הליטאים והחסידים שוב התלקחה לאחר תקופת צינון קצרה.

ב "דרכנו", במה לצעירים באגודת ישראל ובטאון חסידי גור, המופיע בבני-ברק פורסם, כי חבר כנסת מסויים "כנראה ח"כ מנחם פורוש" הצהיר בראיון למחנה החרדי כי יציית למועצת גדולי התורה וכן לשני גדולי התורה האחרים (הכוונה לרב אליעזר מנחם שך והרב אלישיב), "במקרה או שלא במקרה מייצגים שני גדולי התורה האמורים, שכבוד תורתם במקומו מונח, שתי אסכולות שונות מחוץ לאגודת ישראל. מצד אחד - אסכולה המצהירה על נאמנותה לבית בריסק (הרב שך הקיצוני) ומצד שני - אסכולה שהיכל שלמה כשר בעיניה" (הרב אלישיב כיהן כחבר בית הדין העליון שמשכנו היה בהיכל שלמה); כזכור פסק בשעתו הרב זאב סולובייצ'יק בבריסק שאסור לדרוך על סף היכל שלמה.

כן קורא "דרכנו" לסילוק "הגורמים החתרניים" באגודת-ישראל וזהו התנאי לשלום ואחדות במפלגה. "הירידה בבחירות היתה כאשר מתוך רצון לשמור על השלום והאחדות ויתרו עסקני אגודת ישראל לעסקנים נוכלים אשר התגלו לאחר מכן מערומיהם".
דברים חריפים אלה עוררו את חמתם של הליטאים "ובני תורה וחכמי ישיבות" פירסמו מחאה חריפה על עלבונה של גדולת התורה אליה. והם מאיימים בנקיטת אמצעים חריפים נגד המעליבים, "כי לא עת לחשות".

כפי שנודע לסופר "דבר" הצמרת בחצר גור מסתייגת מצורת הדברים, כפי שנאמרו ב "דרכנו" ובמיוחד הרב פנחס מנחם אלתר, אחיו של האדמו"ר מגור יו"ר מרכז אגודת ישראל, שעשה הכל למען השכנת שלום במפלגה וצינון הרוחות בין הליטאים והחסידים.

© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות 1984

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: בני-ברק | רחוב ישעיהו פרס 2, ירושלים (מרכז אגודת ישראל) | רחוב המלך ג’ורג’ 58, ירושלים (היכל שלמה) | רחוב יוסף בן מתתיהו 26, ירושלים (ישיבת שפת אמת, חצר האדמו"ר מגור - הרב שמחה בונים אלתר, והרב פנחס מנחם אלתר)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות