לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

אתרוגים בצל חזון הבית השלישי ולולבים "לא ציוניים" לנטורי קרתא


מאת: נח זבולוני סופר "דבר"
פורסם: דבר | דבר - חדשות (עמוד 2) - 08/10/1984 (יום שני)
שר החוץ של "נטורי קרתא" הרב משה הירש ידו רב לו גם בענייני "ארבעת המינים" לחג הסוכות. מלבד בקיאותו בפוליטיקה ובדיפלומטיה, הוא נחשב מומחה בענייני אתרוגים ולולבים בתוך קהילת "נטורים" בירושלים.

הרב הירש גורס, שיש להפריד את הדת מהמדינה, אך בעצמו הוא מערב דת בפוליטיקה. מדובר במגעים שקיים עם ממשלת ירדן, באמצעות מושל ירושלים לשעבר אנואר אל-חטיב, כדי לייבא כמות גדולה של לולבים מירדן, שלפי דעתו הם הכשרים למהדרין, כדי שלא יהיה צורך להזקק ללולבים הגדלים בפרדסי הציונים בארץ.

העיסקה לא בוצעה, והתשובה שקיבל הרב הירש היתה: "הציונים לא יניחו להכניס לולבים שאינם תוצרת "כחול לבן", למרות שלפי דבריהם גם ירדן הוא חלק בלתי-נפרד של ארץ-ישראל".

אנשי "נטורי קרתא" בארה"ב וחסידי סאטמר מציפים את השוק האמריקאי באתרוגים ממרוקו ומלוב. למרות התנגדותם של כל ארגוני הרבנים וגבאי בתי הכנסת הדתיים בארה"ב, ה "נטורים" טוענים כי לוב עויינת אך ורק את מדינת ישראל הציונית, ולא את היהודים אנטי-ציוניים ...

לאחר שהרב הירש לא הצליח לייבא לולבים מירדן, הוא התקשר עם ידידו חנא סניורה עורך העיתון "אל פאג'ר" במזרח ירושלים, וביקש את עזרתו ותיווכו כדי להשיג לולבים מפרדסים ערביים ביו"ש וברצועת עזה. סיניורה נענה לבקשתו של הרב הירש והעמיד לרשותו רכב עם נהג צמוד כדי לאפשר לו לנוע בכפרים הערביים כדי לקיים מצוות נטילת לולב מפרדס ערבי ולא ציוני.

לפני שנתיים ניסה הרב הירש לרכוש כמות גדולה של לולבים אצל ראש עיריית רמאלה המודח כרים חלף, שהוגלה בידי המושל הצבאי ליריחו, שם יש לו מטעים גדולים של עצי תמר, אבל גם אז לא בוצעה העיסקה, מסיבות שונות.

דפים בנושא:


© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות 1984

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: ירושלים (ירושלים המזרחית, מערכת אל פאג’ר (משוער)) | רצועת עזה, פלשתין | רחוב עין יעקב 37, ירושלים (ביתו של הרב משה הירש (משוער)) | הגדה המערבית
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2021 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.