לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

מנהל התיאטרון היידי בווארשה עומד להיבחר ל "סיים" הפולני


מאת: נח זבולוני סופר "דבר"
פורסם: דבר | דבר - חדשות חוץ (עמוד 4) - 11/10/1985 (יום ששי)
מנהל התיאטרון היידי בווארשה ע"ש אסתר רחל קאמינסקה, שמעון שורמיי, עומד להיבחר ל "סיים" (הפרלמנט) הפולני כמחווה מצד השלטונות ל "שארית הפליטה" של היהודים בפולין.

ביום א' יילכו 35 מיליון פולנים לקלפי לבחור ב-500 צירים ל "סיים". השבועון היהודי "פאלקס שטימע" המופיע בוורשה, מספר, כי בבחירות אלו יכלל לראשונה זה שנים רבות נציג יהודי ברשימה המייצגת אזורים יהודיים של ורשה.

המועמד, שמעון שורמיי, הוא מחזאי, במאי ושחקן, המנהל את התיאטרון היידי בוורשה. הוא בן 62, נולד בלוצק (ווהלין) וסיים גמנסיה יהודית. בשנת 1941, כשהיטלר תקף את ברית-המועצות, עקר שורמיי לאלמה-אטה, בירת קזחסטאן שם סיים את בית-הספר לתיאטרון והצטרף לתאטרון בעיר דזאמבול. בשנת 1946 חזר לפולין, התיישב בשלזיה התחתית ופעל בחוגי התיאטרון שם. בשנת 1969 נתמנה למנהל התיאטרון היידי בווארשה.

שורמיי פעיל בארגונים יהודיים בפולין ועומד בקשרים הדוקים עם יהדות העולם, עם הקונגרס היהודי העולמי ועם הנהלת "יד ושם" בירושלים. לפני כשנה וחצי ביקר בארץ עם שחקני התיאטרון שלו. הוא נושא אותות כבוד פולניים, שהוענקו לו על תרומתו לתרבות ולאמנות היהודית בפולין.

© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות חוץ 1985

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: pl. Grzybowski 12/16, ורשה, פולין (התיאטרון ע"ש קמינסקה) | Wiejska 4/6/8, ורשה, פולין (הסיים הפולני) | 5 Nowogrodzka, ורשה, פולין (מערכת פאלקס שטימע (משוער))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות