לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

"נטורי קרתא": ברכות לערפאת אבל זכות הראשונים - שלנו


מאת: נח זבולוני סופר "דבר" בירושלים
פורסם: דבר | דבר - חדשות (עמוד 3) - 22/11/1989 (יום רביעי)
"נטורי קרתא" בירושלים קידמו בברכה את רעיון הנפקת תעודות זהות פלשתיניות. יחד עם זה הם תובעים "ראשוניות" בגלל שהקדימו את יאסר ערפאת הלכה למעשה והוציאו לאנשיהם "אידישער דאקומענט" (תעודה יהודית).

בהקשר להוראות ערפאת להנפיק בחודש הבא תעודות ופנקסי משפחה לפלשתינים המתגוררים בשטחים, הזדרזו ה "נטורים" והקדימו והנפיקו את ה "אידישער דאקומענט" בשלוש שפות: "לשון קודש", אידיש ואנגלית, בצורת דרכון ובו כל הפרטים האישיים והמשפחתיים, המשמש אישור כי הנושא תעודה זו, הינו יהודי ולא ציוני ואין לו שום שייכות לתנועה הלאומית הכפרנית שהשתלטה על הארץ הקדושה.

ב "אידישער דאקומענט" יש חומר תעמולה ארסי נגד המדינה, כולל אמרות שמתייחסות לגדולי התורה בשעתם, ששללו את המדינה והציונות. ביניהם: "החזון איש" (הרב אברהם ישעיהו קרליץ) מבני ברק, ר' וולוולה (זאב) סולובייציק, רבה של בריסק, שהתבטא לפי דבריהם ואמר: "אף אם חי "החפץ חיים" (הרב ישראל מאיר הכהן מראדין), היה עומד בראשות מדינה זו, היא היתה טריפה ואסורה באותה מידה, שעצם שאיפתה היא הופך התורה והפרת האמנה".

"שר החוץ" של נטורי קרתא, הרב משה הירש, המיועד לכהן כ "שר לעניינים יהודיים" בממשלת יאסר ערפאת, הוסיף ואמר, כי עתה יאסר ערפאת עומד להכריז על הקמת ממשלת גולה כדי שממשלת פלשתין שתוקם, תייצג את האינטרסים של המדינה הפלשתינית כולה.

בסוף ה "דאקומענט" חוות דעת הלכתית של גדולי התורה מתקופות שונות, על המדינה שאסורה ו "הערה חשובה" האומרת" כדי למנוע טעות, לבל ידמו שמי שאין לו ולא נמצא ברשותם תעודה זו הינו ח"ו עומד לצידה של המדינה הציונית, אינו אלא טועה, כי מלבד שרבים הם אנוסים בידי המשטר הציוני והמדינה הכופרת, ישנם עוד סיבות פנימיות שקשה להביען בחוץ ...".

דפים בנושא:


הערות: שלושה חודשים מאוחר יותר תורגם ותומצת מאמר זה, והופיע בעיתון האידי "אונזער שטימע" במדור "מהעיתונות הישראלית": נטורי קרתא געהערט די בכורה.


© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות 1989

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב עין יעקב 37, ירושלים (ביתו של הרב משה הירש (משוער)) | מאה שערים, ירושלים (נטורי קרתא)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות