לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

יהודי בירובידז'אן תובעים יתר עצמאות כלכלית ותרבותית


מאת: נח זבולוני סופר "דבר" בירושלים
פורסם: דבר | דבר - חדשות (עמוד 3) - 22/12/1989 (יום ששי)
המהפך הפוליטי שמתחולל ברחבי ברית-המועצות לא פסח גם על "החבל היהודי האוטונומי", ששמו הבלתי רשמי הוא בירובידז'אן. בטאון של "החבל היהודי האוטונומי" בברית-המועצות פרסם פנייה אל השלטונות, להרחיב את הפעילות התרבותית היהודית בחבל, ולפתור בעיות כלכליות חברתיות ותרבותיות בבירובידז'אן.

בפנייה נאמר, כי ידועה ההעזה והגבורה של ראשוני המתיישבים בבירוביז'אן שייבשו ביצות והקימו את החבל בתוך יערות מחטים פראיים, ומשום כך אין להתעלם מיושבי החבל היהודים.

כיום, כאשר על הארץ ועל העמים בברית-המועצות, הדורשים לפתור את בעיותיהם הלאומיות, יש גם לשים לב לבעיות הכלכליות של החבל ולדאוג להתפתחותו ולקיים קשרי מסחר הדוקים עם חברות כלכליות בארצות הברית, ביפן ובישראל כדי שישקיעו מהונם ויקימו מפעלים משותפים עם אנשי החבל ולהדק את קשרי התרבות, התיירות וכו' עם מדינות אלו, נאמר בבטאון.

פנייה נוספת נשלחה אל הצירים היהודים בפרלמנט הסובייטי במוסקבה, לי שקולניק, פ. חיטרון מבירובידז'אן, מ. וולפסון מריגה (לטביה) וג. קאנוביץ מלילניוס (וילנה - ליטא), שיעמדו על המשמר ויינקטו את כל האמצעים הדרושים, כדי להדוף את האנטישמיות המתפשטת ברחבי ברית-המועצות, כי יהודי רוסיה מודאגים מאוד מגל האנטישמיות העובר על פני רוסיה הסובייטית.

© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות 1989

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: בירוביג’ן
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות