לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

תגובות ב "שטיבעלך" של ירושלים להפלת הממשלה:

"ברוך שפטרנו מעונשו של זה" ו- "תעביר ממשלת זדון מן הארץ"


מאת: נח זבולוני סופר "דבר" בירושלים
פורסם: דבר | דבר - חדשות (עמוד 5) - 18/03/1990 (יום ראשון)
הפלת ממשלת שמיר [ * ] היתה אתמול לשיחת היום בבתי-כנסת וב "שטיבלעך" של אדמו"רי ירושלים.

רבים מצאו סימוכין למה שקרה בכנסת בפרשת השבוע "כי תיסע", למה שאירע לפני אלפי שנים. המדובר בחלום שיוסף הצדיק פתר לשר האופים, שאמר לו "בעוד שלושת ימים ישא פרעה את ראשך מעליך ותלה אותך על עץ", ובעלותם לתורה עשו "מי שברך" לשמעון פרס, הרב עובדיה יוסף, שר הפנים הרב אריה דרעי ואגודת ישראל וח"כ רפי אדרי ואמרו את הברכה "ברוך שפטרני מעונשו של זה" והוסיפו אף את הנאמר בתפילות ימים נוראים "כי תעביר ממשלת זדון מן הארץ" ושתו לחיים על הנצחון בכנסת שהפיל את ממשלת הליכוד.

מאידך, החוגים הליטאים שבראשם עומד הרב אליעזר מנחם שך, שהורה לשני חברי הכנסת של דגל התורה, הרב אברהם רביץ והרב משה גפני, להצביע עבור הליכוד, מפלגה שמתנגדת להשקפתו של הרב שך הדוגל בהחזרת שטחים תמורת שלום. חוגים אלה מודאגים שמא הקצר שהיה בין ש"ס ודגל התורה בהצבעה על אי-האמון יגרור לנתק בין דגל התורה (הרב שך) לבין ש"ס (הרב עובדיה יוסף) שהלכו יחד כברת דרך ארוכה.

כזכור קרא בשעתו הרב שך לתלמידיו מבני עדות המזרח להצביע עבור רשימות ש"ס לבחירות המוניציפליות, דבר שהרגיז את אגודת ישראל וגרם למתיחות וריב בין אגודת ישראל והרב שך שבעקבות כך פרשו הליטאים בהשראתו של הרב שך מאגודת ישראל והקימו את דגל התורה.

דפים בנושא:


הערות: * מדובר בנפילת ממשלת האחדות שהוקמה אחרי הבחירות לכנסת ה-12 והופלה ב-15/3/1990 בהצבעת אי-אמון של המערך ואגודת ישראל ובהעדרות ש"ס ("התרגיל המסריח").
לאחר נפילת הממשלה, הוקמה ממשלה חדשה בראשות יצחק שמיר, וללא השתתפות המערך.


© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות 1990

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב המלך ג’ורג’ 38, תל אביב (מצודת זאב - מרכז תנועת חרות - גח"ל - הליכוד) | רחוב יפו 216, ירושלים (מפלגת ש"ס) | רחוב הרב כהנמן 86, בני-ברק (בית "דגל התורה") | רחוב ראב"ד 27, בני-ברק (ביתו של הרב שך) | רחוב הירקון 110, תל אביב (מושבה בעבר של מפא"י מפלגת העבודה)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות