לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

לתמוך בליכוד - אמר שך ליוסף אך לא נקב בשמו של שמיר


מאת: נח זבולוני סופר "דבר" בירושלים
פורסם: דבר | דבר - עמוד ראשון (עמוד 1) - 20/03/1990 (יום שלישי)
נסיון ליישב את ההדורים על הרב אליעזר מנחם שך עשו אתמול הרב עובדיה יוסף ושלושה מח"כי סיעת ש"ס, הרב גמליאל, הרב יוסף עזרן והרב שמואל פנחסי. המתח בין שני האישים התורניים נוצר עקב הימנעות ש"ס בהצבעת אי-האמון בכנסת, שהביאה להפלת הממשלה, בלא לתאם זאת עם הרב שך.

הרב יוסף ושלושת הח"כים סרו אל בית הרב שך לאחר שנודע להם, כי שלושת חברי מועצת חכמי התורה של ש"ס עומדים להתפטר מהמועצה, נוכח המשבר בסיעה. מדובר ברב שלום כהן, ראש ישיבת פורת-יוסף בירושלים, ברב שבתאי אטון, ראש ישיבת ראשית חכמה בירושלים, וברב שמעון בהדני.

האבעה הביעו משאלתם באוזני הרב, כי מעתה יתואמו עמדות בין אנשי "דגל התורה" לבין ש"ס. הרב שך ביקש להישאר לשיחה עם הרב יוסף ושלושת חברי הסיעה יצאו את החדר.

הרב יוסף הסביר לרב שך את המניעים להימנעות ש"ס בכנסת וחזר על שאמר שלשום בטלוויזיה.

הרב שך השיב, כי כיוון שהחליט מה שהחליט בלא להיוועץ בחברי מועצת חכמי התורה של ש"ס, אף לא עמו, אין בדעתו להתערב במשבר בסיעת ש"ס.

ומה הלאה? שאל הרב יוסף.

יש לתמוך בממשלת ליכוד - השיב הרב שך, אך נמנע מלנקוב בשמו של שמיר כמי שיעמוד בראש ממשלה מעין זו.

מקורבי הרב שך מסרו, כי הרב יוסף יצא נסער את חדר רבם, וכי סר בלוויית שלושת הח"כים אל ביתו של ח"כ פנחסי בבני-ברק.

אל הוויעוד בבית פנחסי הצטרף גם הרב אריה דרעי, שלא השתתף בפגישה בבית הרב שך בשל סירובו של זה.

עוד נודע כי בעיצומה של השיחה בין הרב שך לרב יוסף בא האלוף (מיל.) יאנוש בן-גל לבית הרב שך וביקש לשוחח עמו. משנתקבל לשיחה אמר לרב הישיש: המפתח להקמת ממשלה חדשה בישראל נתון בידך, באתי לשכנעך, כי תתמוך בהקמת ממשלה ובראשה שמעון פרס.

הרב שך קיבל את יאנוש בסבר פנים יפות, האזין לדבריו, אך נמנע מלהגיב.

בשיחת השניים נכח גם הרב ד"ר אפרים שך, בנו של המנהיג התורני הישיש, פקיד בכיר במשרד החינוך, שהיה קצין הסברה באוגדת האלוף בן-גל במלחמת לבנון.

הערות: מדובר בנפילת ממשלת האחדות שהוקמה אחרי הבחירות לכנסת ה-12 והופלה ב-15/3/1990 בהצבעת אי-אמון של המערך ואגודת ישראל ובהעדרות ש"ס ("התרגיל המסריח").
לאחר נפילת הממשלה, הוקמה ממשלה חדשה בראשות יצחק שמיר, וללא השתתפות המערך.© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - עמוד ראשון 1990

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב דקל 9, קיסריה (ביתו של יאנוש בן-גל) | רחוב המלך ג’ורג’ 38, תל אביב (מצודת זאב - מרכז תנועת חרות - גח"ל - הליכוד) | רחוב יפו 216, ירושלים (מפלגת ש"ס) | רחוב הרב כהנמן 86, בני-ברק (בית "דגל התורה") | רחוב ראב"ד 27, בני-ברק (ביתו של הרב שך) | רחוב עוזיאל, ירושלים (ביתו של אפרים שך בשנות ה-80 וה-90, שכונת בית וגן (משוער)) | רחוב הקבלן 45, ירושלים (מגורי הרב עובדיה יוסף)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות