לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

טעות מצערת

תקפו הראשל"צ אליהו על הפלת הממשלה בידי הראשל"צ יוסף


מאת: נח זבולוני סופר "דבר" בירושלים
פורסם: דבר | דבר - חדשות (עמוד 3) - 02/04/1990 (יום שני)
הרב הראשי הספרדי לישראל, הרב מרדכי אליהו, הנושא את התואר "הראשון לציון", נפל קרבן למדיניות הפלת הממשלה שלה הרב הראשי הספרדי לשעבר, הרב עובדיה יוסף.

שני הרבנים, הרב יוסף והרב אליהו, נושאים את התואר הרם "ראשון לציון", תואר שהעדה הספרדית בירושלים מעניקה למי שנבחר לרב ראשי ספרדי בישראל. סימן ההיכר החיצוני של התואר הוא הגלימה הרקומה והשזורה בחוטי זהב וכסף והמצנפת המקושטת שלובש הראשון לציון.

היה זה בנישואי בתו של הרב הראשי הספרדי של בת-ים הרב שר-שלום. הרב אליהו הוזמן לסדר את החופה והקידושין וכאשר הופיע עם הפמליה שלו, קיבלו את פניו משתתפי החתונה בקריאות גנאי ואף סחבו אותו בגלימה.

המתקיפים צעקו לעברו, כי "ראשון לציון", המוכן להחזיר שטחים תמורת שלום ואף גרם להפלת הממשלה [ * ] שבראשה עמד יצחק שמיר מהליכוד, אינו ראוי לשאת את הגלימה "הקדושה" ואת המצנפת.

הרב אליהו שנקלע למצב ביש, נזכר בשלמה המלך, שהיה במצב דומה כאשר האשמדאי זרק אותו מכסא המלכות והפך אותו להדיוט (כאחד מפשוטי העם) ולא הכירוהו. הוא צעק ברחובות העיר "אני שלמה" ... הרב אליהו השתמש בפטנט זה וקרא לעבר המתקיפים, "אני הרב מרדכי אליהו ולא הרב עובדיה יוסף". כאשר המתקיפים עמדו על הטעות, הירפו ממנו והתנצלו בפניו על שטעו בגלימה ובמצנפת.

המקרה העצוב הזה היה לשיחת היום בשבת בבתי-הכנסת בירושלים.

הערות: * מדובר בנפילת ממשלת האחדות שהוקמה אחרי הבחירות לכנסת ה-12 והופלה ב-15/3/1990 בהצבעת אי-אמון של המערך ואגודת ישראל ובהעדרות ש"ס ("התרגיל המסריח").
לאחר נפילת הממשלה, הוקמה ממשלה חדשה בראשות יצחק שמיר, וללא השתתפות המערך.


© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות 1990

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב הקבלן 45, ירושלים (מגורי הרב עובדיה יוסף) | רחוב המלך ג’ורג’ 58, ירושלים (הרבנות הראשית (בשנים 1959-1992) - היכל שלמה)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות