לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

הרב יעקובוביץ לא בא

הדברים הוצאו מהקשרם


מאת: נח זבולוני
פורסם: דבר | דבר - עמוד פנימי (עמוד 9) - 27/06/1991 (יום חמישי)
הרב הראשי של בריטניה, הלורד עמנואל יעקובוביץ, ביטל את ביקורו בישראל כאות מחאה על שהותקף ע"י "זרזרי עט" למיניהם בגלל דברים שאמר בראיון לעיתון הלונדוני "איוונינג סטנדרט".

הרב יעקובוביץ, העושה רבות למען בתי הספר "חורב" בירושלים, נענה להזמנה של הישיבה התיכונית "חורב" החוגגת היום עשור לקיומה. בטקס, שהרב הוזמן להיות אורח הכבוד שלו, תוענק תעודת הוקרה לרב פולק, המסיים את תפקידו בהנהלת מוסדות "חורב".

בעקבות פרסום הראיון עם הרב יעקובוביץ, ראיון שכותרתו היתה "הרב הראשי תוקף את ישראל" ובו מתח הרב ביקורת על יחסה של ממשלת ישראל לפלסטינים, הקימו חוגי הימין בישראל "ויצעקו". הגדיל לעשות ביטאון המפד"ל, שכינה את דברי הרב דברי נאצה חסרי תקדים. והחרו החזיקו אחריו "זריזי עט" כביטוי מארגני היובל.

כאשר נודע לרב יעקובוביץ על הכפשת שמו בישראל, ומתוך חשש שיזיק לענייני מוסדות "חורב", שיגר הרב מכתב אל ראש ישיבת "חורב", הרב מרדכי אלון, ובו הבהיר שכל מגמת הופעתו בטקס היתה לטובת הישיבה, ולכן יהיה זה מן הנכון כי ידחה את ביקורו וכי תימצא דרך אחרת "לכבד את הישיבה ואת דרכה בתורה ודרך ארץ".

עם זאת שיגרה לשכת הרב בלונדון מכתב הבהרה על הדברים שנאמרו בראיון והוצאו מהקשרם. במכתב זה נאמר, בין היתר, כי הרב אמר את הדברים האלה:
"בראש וראשונה אינני מאשים ולא האשמתי את מדינת ישראל ואת הממשלה בבעיה הפלסטינית. הפניתי ועודני מפנה אצבע מאשימה לעבר האנושות כולה, אשר אינה עושה לפתרון בעיה זו, ולא כלפי ישראל".

ועוד נאמר, "לא ביקשתי ואינני מבקש זכות הגדרה עצמית לפלסטינים, טענתי היא כי הדרישה המוסרית האנושית מחייבת לדאוג לזכויות האדם כפרטים, במידה ואלה אינם לוחמים במדינה, כפי שמקבלים המיעוטים האחרים בישראל".


© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - עמוד פנימי 1991

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: 2 Derry Street, לונדון (London Evening Standard) | רחוב הרב בן ציון אטון 2, ירושלים (ישיבת חורב - סנהדריה המורחבת) | 305 Ballards Lane, לונדון, בריטניה (הרב הראשי של בריטניה - בית הדין הרבני)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות