לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

שלום בית באגו"י: לורינץ פורש מרצון; שפירא ראשון, אחריו פורוש


מאת: נוח זבולוני סופר דבר
פורסם: דבר | בחירות 84 (עמוד 2) - 30/05/1984 (יום רביעי)
הסכם "שלום בית" ב "אגודת ישראל" בדבר הרכב רשימה אחת לכנסת, הושג מחשש של השמצות הדדיות במקרה של פילוג והליכה לכנסת בשתי סיעות נפרדות, ליטאית וחסידית.

בראשית השבוע נדלקה בירושלים נורה אדומה, כשחסידי גור יצאו במשאיות וברמקולים בשכונות החרדיות וקראו להיות מוכנים לכינוס המחאה "נגד ביזוי גדולי ישראל על-ידי אנשים ריקים ושפלים, בעבור בצע כסף".

לאחר הופעה זו, מחשש של כינוס מחאה נגדית, נמצאו מתווכים שהשפיעו על ח"כ אברהם שפירא שילך אל הרב אליעזר מנחם שך, כדי שיתערב וישים קץ למחלוקת במפלגה. הרב שך השיב, שאין הדבר בטיפולו. ח"כ שפירא לא אמר נואש, וקיים פגישה עם הרב נסים קרליץ, חבר מועצת גדולי התורה מטעם הליטאים, והציע רוטציה לשנתיים. באותה שיחה כבר ידעו, שח"כ שלמה לורינץ החליט לפרוש מרצונו הטוב. או-אז הוזעקו כל חברי הכנסת של "אגודת ישראל" וחברי מועצת גדולי התורה הליטאים, והתחילו לדבר על "תכלית". לאחר דיון שנמשך לילה שלם במלון "ויז'ניץ" בבני-ברק, באו להסכם פשרה, לפיו לורנץ פורש מרצונו הטוב, ומקבל תפקיד בכיר במפלגה. סבורים, שמדובר ביו"ר הנהלת "אגודת ישראל". ח"כ אברהם שפירא יעמוד בראש הרשימה, אחרי ח"כ מנחם פורוש, השלישי נציג סיעת לורנץ ("צעירי אגודת ישראל"), אחריו שמואל אלפרט (ויז'ניץ), המקום החמישי יוקצה, כרגיל, לאיש עדות המזרח, ובמקום השישי שמחה בונים קליין, חסיד בעלז, שחצרו מיוצגת במרכז "אגודת ישראל" על-ידי שני חברים, שטרם הסכימו למקום הבלתי ריאלי.

כן הוחלט באותו דיון, שלאחר שנתיים תתכנס מועצת גדולי תורה מורחבת, מאוזנת בין הליטאים והחסידים. כיום, מכהנים במועצה חמישה ליטאים (כולל הרב שך) ועשה חסידים. מועצה מורחבת ומאוזנת זו, אם תחליט על רוטאציה - כי אז תחול אותה רוטאציה על כל חברי הכנסת, ודין אחד יהיה לכולם.

מרכז "אגודת ישראל" המתכנס היום בנתניה, בראשותו של הרב פנחס מנחם אלתר, אחיו של האדמו"ר מגור, יאשר את המועמדים לכנסת ויבחר מטה בחירות.

דפים בנושא:© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר בחירות 84 1984

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: ישראל
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות