לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

השבועון החרדי "יום השישי" מוסר:

אלפי טקסי מילה בארץ בוצעו בידי מוהל לא-יהודי


מאת: נח זבולוני
פורסם: דבר | דבר - חדשות (עמוד 3) - 20/03/1992 (יום ששי)
לא-יהודי שימש כמוהל ומל במשך שנים אלפי ילדים. כך מוסר השבועון החרדי "יום השישי" בגיליון שמופיע היום.

לדברי השבועון, הדבר התגלה באקראי כאשר עולה מקייב בא לבית-דין רבני בארץ, כדי לאשר את יהדותו. בבדיקה נקבע כי אינו יהודי, מאחר שסבתו, אם אביו, לא היתה יהודיה. במהלך החקירה התגלה, כי אחד המוהלים הוותיקים בארץ הוא נכד לאותה הסבתא. הרבנות הראשית, שמינתה ועדת חקירה מיוחדת, קבעה כי המוהל אינו יהודי, אולם החשש מפני הציבור, בעיקר החילוני, הביא להשתקת הפרשה.

הוחלט שעל המוהל להמציא את רשימת הנימולים מכל השנים, על אף שלפי ההלכה ופסיקת הרמב"ם "הכל כשרים לימול, אפילו ערל ועבד ואשה וקטן, אבל עכו"ם לא יימול כלל. ויימול, אינו צריך לחזור ולימול שנית" (הרמב"ם, הלכות מילה פ"ב הלכה א' ה').

אלא שפסקו שאם הגוי מל, צריך להטיף דם ברית - כלומר להקיז קצת דם לשם מצווה. זאת מאחר שבמילה יש שני דינים, האחד הסרת העורלה, והשני קיום מצוות המילה, ולכן כאשר גוי מל, הערלה אומנם הוסרה, אבל המצווה לא קויימה.

הרב אלי בן דהן, מנהל בתי-הדין הרבניים, אמר כי בבתי הדין לא ידוע על "שערוריה" זו, וזאת כנראה מהתלה פורמימית. גם הרב אהוד גאלי, ממחלקת הבריתות לעולים שליד הרבנות הראשית, אמר כי לא ידוע לו על שום מקרה שכזה.© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות 1992

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב קרן היסוד 19, ירושלים (מערכת "ערב שבת" - "יום הששי") | שער האשפות, ירושלים (בית הדין הרבני הגדול (מ 8/1967-1995) (משוער))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות