לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

"כינוס פוליטי שלא לשם שמיים"

הרבנים הראשיים החרימו כינוס המחאה הרבני נגד תהליך השלום


מאת: נח זבולוני
פורסם: דבר | דבר - חדשות (עמוד 3) - 14/11/1993 (יום ראשון)
הרבנים הראשיים לישראל, הרב ישראל מאיר לאו והרב אליהו בקשי-דורון, החרימו את כינוס המחאה נגד תהליך השלום שקיימו רבנים בסוף השבוע בירושלים. גם הרב מרדכי אליהו, לשעבר הרב הראשי לישראל המכהן כדיין בבית הדין הרבני הגדול, לא נענה להזמנה. הנימוק להחרמה: כינוס פוליטי, צר, מפלגתי, שלא לשם שמיים.

בין המשתתפים בכינוס: הרב הראשי לשעבר, אברהם שפירא, הרב שאול ישראלי, שניהם ראשי ישיבת מרכז הרב בירושלים, ורבנים רבים מהתנחלויות. בכינוס השתתפו גם רבנים מהתפוצות, בתוכם עסקני המזרחי (מפד"ל) בראשות רבי לואי ברנשטיין.

כשהוזמנו הרבנים הראשיים לישראל להשתתף בכינוס, הודיעו כי יבואו משום שהובטח להם כי תובע דאגה למתיישבים בשטחים. הם אף הודיעו, כי ישאו דברים לעידוד המתיישבים. אולם כאשר קיבלו את ההזמנה הרשמית, שבה נאמר כי הכינוס נועד למחות על כך שממשלת ישראל חתמה על הסכם עם אש"ף ועל המדיניות האנטי-דתית שנוקטת הממשלה, הם פרסמו הודעה בזו הלשון: "עז היה רצוננו להשתתף בכינוס הרבנים, שיביע דאגה לגורל עם ישראל וארץ-ישראל, ואף הסכמנו לשאת דברים, אבל כאשר נודע לנו על-פי תוכן ההזמנה וסגנונה כי בניגוד למה שסוכם עמנו מדובר בכנס פוליטי, אין אנו רואים אפשרות להשתתף בכנס זה".

הרב אברהם שפירא הגיב להחרמה באומרו, כי כאשר הוא כיהן כרב ראשי ונשיא בית הדין הרבני העליון, השתתף בכינוסים דומים, ולדעתו הכינוס היה הלכתי.

לכתבנו נודע עוד, כי הכינוס היה אמור להתקיים בעוד שלושה שבועות, ולא כאשר ראש הממשלה יצחק רבין מבקר בוושינגטון, אולם רבי לואי ברנשטיין, מראשי עסקי המפד"ל באמריקה, נפגע מהתבטאותו של שר החוץ שמעון פרס כי לרבנים אין מונופול על התורה ולחץ להקדים את הכינוס.

דפים בנושא:


© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות 1993

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב ירמיהו 80, ירושלים (הרבנות הראשית (החל משנת 1992))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות