לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

שלושה יהודים ומוזיאון


מאת: נח זבולוני סופר "דבר"
פורסם: דבר | עולם יהודי (עמוד 11) - 25/11/1984 (יום ראשון)
בית-כנסת שנפגע קשות בזמן מלחמת העולם ושוחזר עומד להיהפך למוזיאון לתולדות יהודי העיר והסביבה, כי בעיר זו חיים כיום רק שלושה יהודים...

בעיר גוריצה באיטליה, הסמוכה לגבול היגוסלאווי, נערך טקס חגיגי לפתיחתו מחדש של בית-הכנסת שנבנה במאה הקודמת ונפגע קשה על-ידי הגרמנים. השיחזור נמשך כחמש שנים והושקעו בו מיליון דולר שהקציבה למטרה זו מועצת העיר.

בטקס נכחו רבה הראשי של טריאסט, הרב אליהו ריקטי, והקונסול הכללי של ישראל במילאנו. אולם באין מניין יהודי בעיר, שחיים בה רק שלושה יהודים, ובית-הכנסת ששוחזר עומד ריק, ישנה כוונה להפוך אותו למוזיאון לתולדות יהודי גוריצה והסביבה.

* * *

לעומת זאת, הוכרזו בצרפת חמישה בתי-כנסת פעילים כאתרים היסטוריים, שיזכו לתמיכה כספית ולסיוע טכני מטעם מיניסטריון התרבות של צרפת.

שר התרבות הצרפתי ז'אק לאנג הודיע בפאריס, כי חמישה בתי-כנסת הוכרזו כאתרים היסטוריים, במסגרת מבצע נרחב יותר לשימורם של בתי-כנסת ברחבי צרפת. נאנסי, מולהוז, קולמאר, הם נבחרו בגלל ערכם ההיסטורי והארכיטקטוני. הקהילות בערים שבהן נמצאים בתי-הכנסת יזכו בתמיכה כספית מטעם ממשלת צרפת, כדי לאפשר להן לבצע את עבודות השימור והשיחזור הדרושות.© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר עולם יהודי 1984

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: צרפת | גוריציה, איטליה
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות