לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

מכונת החישוב של חז"ס


מאת: ללא שם
פורסם: חרות | הטור השמיני (עמוד 2) - 30/12/1962 (יום ראשון)
חיים זליג סלונימסקי, מראשוני המשכילים ועורך הצפירה, המציא מכונת חישוב שעבורה קיבל פרס מאת ממשלת הצאר ברוסיה - על כך מוסר ה "סובייטיש היימלאנד" האחרון שהגיע בימים אלה לישראל.

לפי מקורות שנתפרסמו עתה ולפי הארכיונים שנמצאו עתה, מספר העיתון הסובייטי - יהודי, כי מחוץ למלומד הגרמני הפילוסוף והמתמטיקאי גוטפריד לייבניץ, עסק בדבר גם המשכיל הביליסטוקאי חיים זליג סלונימסקי, יחד עם חתנו השען הוורשאי המפורסם יעקב שטרן.

בשנת 1840 פורסם הדבר ב "ליטובסקי וסטניק" בווילנה. העיתון מציין כי המלומדים הגרמניים לא הגשימו את הדבר, רק היהודי ז. סלונימסקי הוא שהוציא לפועל את מכונת החישוב.

מכונת החישוב של סלונימסקי וכן המחקר שלו עליה עשו רושם רב על המלומדים של רוסיה, ובשנת 1845 הוחלט להעניק לו חצי-פרס דמידוב בסך של 2500 רובלים רוסיים והמכונה נרשמה כפטנט אצל רושמי הפטנטים הרשמיים.

הערות: נח זבולוני קיבל מדי חודש את גליונות "סאוועטיש היימלנד" ומאמרים רבים נכתבו על פי ידיעות ששאב משם. עובדה זו, וסגנון הכתבה מביאים לסברה שכתבה זו נכתבה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות הטור השמיני 1962

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: ul. leszno 54, ורשה, פולין (מערכת הצפירה) | ביאליסטוק, פולין | מוסקבה, רוסיה (קירוב 5 (מוסקבה העתיקה) - מערכת סאוועטיש היימלאנד (משוער))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות