לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

ספר תורה מוויטבסק לביה"כנס בעין כרם


מאת: ללא שם
פורסם: חרות | מה מיום (עמוד 2) - 24/06/1965 (יום חמישי)
ספר תורה בן 50 שנה שמקורו בעיר ויטבסק שברוסיה - עיר מולדתו של האמן מרק שאגאל - הוכנס לבית הכנסת של המרכז הרפואי האוניברסיטאי של "הדסה" בעין כרם בירושלים, שחלונותיו מקושטים ביצירות הפאר של האמן הדגול.

גלגוליו של ספר תורה זה החלו לפני 50 שנה, כאשר ברוך לוילוף בן העיר ויטבסק, שהיה חייל בצבא הצאר ושימש גם כ "מלמד", קנה את הקלף מתוך כוונה לכתוב עליו ספר תורה. אולם הוא היגר לארה"ב לפני שהספיק למלא את חפצו. רעייתו, שידעה על רצונו, דאגה לכתיבת הספר, ולאחר זמן מה הביאה אותו עמה לאמריקה, כאשר באה להצטרף אל בעלה. הספר הובא בתוך שמיכת נוצות גדולה, אשר בהגיעה לארה"ב - נגנבה כשהספר בתוכה. במשך שנתיים ימים חיפש הזוג לוילוף, בעזרת שלטונות ארה"ב, את שמיכת הנוצות הגנובה, המכילה את ספר התורה. לבסוף נמצא האבידה, והספר הוחזק במשך 40 שנה בבית הכנסת של קהילת יהודי צ'סטרפילד שבמדינת קונקטיקאט.
לא מזמן הגיעה בתם של בני הזוג, לוילוף, מרת שרה מיכאלזון, המתגוררת בדטרויט, לידי הכרה כי מקומו היאה של ספר תורה זה הוא בירושלים. ובתוך בית-הכנסת המעוטר בציוריו המופלאים של מרק שגל, בן עירו של אביה.

בתחילת שבוע זה הובא הספר בידי קבוצת נשי "הדסה" שהגיעה לארץ, באניה "שלום" ונמסר במעמד חגיגי לידי ד"ר י. פרנס, סגן מנהל "הדסה" והרב י. רקובסקי, רב המרכז הרפואי.

הערות: קרבתו של נח זבולוני לפרופ' קלמן מן מנהל ביה"ח "הדסה", נושא הכתבה, הסגנון, והעובדה שהזכיר את הרב רקובסקי במאמרים אחרים, מביאה להשערה שכתבה זו נכתבה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות מה מיום 1965

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Chesterfield, CT, ארצות הברית | הדסה עין-כרם, ירושלים (בית הכנסת) | ויטבסק, בלארוס
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות