לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

הרבנות הראשית קבעה:

"בני ישראל" מהודו הם יהודים והנשואים איתם מותרים


מאת: ללא שם
פורסם: חרות | חרות - עמוד אחורי (עמוד 8) - 20/10/1961 (יום ששי)
"בני ישראל" מהודו הם מזרע ישראל ויהודים לכל דבר והנישואים עימם מותרים - הלכה זו נקבעה סופית ע"י מועצת הרבנות הראשית, לאחר שורה של דיונים שקיימה ושסיכמה אותם אור ליום אתמול. ההלכה נוגעת לכת "בני ישראל" בהודו המונה כ-30 אלף נפש.

מועצת הרבנות הראשית לישראל נתכנסה אור ליום אתמול בירושלים לדיון מסכם בשאלת נישואיהם של "בני ישראל" מהודו שעלו ארצה, שנתעוררה אצל הרבנים רושמי הנישואין בארץ.

לאחר בירורים הלכתיים ודיונים שנערכו בישיבות קודמות ובישיבה זו, בהשתתפות רבנים ודיינים נוספים שחקרו וכתבו בבעיה זו, הגיעה המועצה להחלטות דלקמן:
א. לא התעורר ספק לגבי יהדותם של "בני ישראל", ומתקופה קדומה מוחזקים הם ומיוחסים לזרע ישראל.
ב. בפני המועצה היו תשובות של הרבנים הראשיים הרב עוזיאל זצ"ל והרב הרצוג זצ"ל על מקרים בודדים של חיתון בני עדה זו, והתירו נישואיהם במקרים אלה.

על יסוד תשובות אלה והבירורים ההלכתיים היסודיים והמקיפים שנערכו עתה, קובעת המועצה שאין כל יסוד לאסור נישואיהם של "בני ישראל" ולפיכך מותרים הנישואים עימם.


דובר הרבנות הראשית הוסיף שזו הפעם הראשונה ששאלה זו שהדעות בה היו כה מחולקות, קיבלה הכרעה סופית וברורה, שחשיבותה נודעת לדורות.

בתשובה לשאלה הודיע דובר הרבנות הראשית כי להחלטה זו של מועצת הרבנות הראשית אין כל קשר לשאלת החיתון עם הקראים - שדינם שונה לחלוטין, ומפורש בשולחן ערוך אבן-העזר סי' ד'.

הערות: נח זבולוני הירבה לכתוב על בעייתם של בני ישראל, הכתבה: "ספר לבן" של הרבנות שהופיעה כשלושה חודשים אחרי כתבה זו, והמתחילה ב "כזכור התירה הרבנות הראשית..." נוסח בו בדרך כלל משתמש נח זבולוני כאשר הוא מתייחס לכתבות קודמות אותן כתב. יש להניח שגם כתבה זו נכתבה ע"י נח זבולוני.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד אחורי 1961

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Alibag, הודו (אחד מהכפרים המרכזיים של "בני ישראל") | רחוב המלך ג’ורג’ 58, ירושלים (הרבנות הראשית (בשנים 1959-1992) - היכל שלמה)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות