לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

בעיות דת במרומי החלל - בכינוס התורה שבעל-פה


מאת: ללא שם
פורסם: חרות | חרות - עמוד אחורי (עמוד 4) - 11/08/1964 (יום שלישי)
ענייני הלוח היהודי ומחשבת המלכות בישראל - עמדו במרכז הרצאות הכנוס הארצי השביעי לתורה שבעל פה, ביומו השני של הכינוס הנערך במוסד הרב קוק.

ד"ר אברהם ארזי עמד על בעיות קידוש הלבנה עפ"י עדים שראו את הירח החדש ובירר את השאלה איזה בית דין מוסמך לקבל את עדי הראיה. בדבריו, עמד על לימוד האסטרונומיה כמצווה מן התורה ועל ערכו מבחינה דתית ומוסרית. כן עמד על הערך הלאומי של קידוש החודש, וקביעת החודש כגורם מאחד את כל עם ישראל בתפוצותיו מסביב לארץ ישראל.

כיצד ומתי ישמור איש החלל השבת?

בשאלה כיצד ינהג איש החלל בשמירת שבת וימים טובים דן הרב דוד שלוש. הוא עמד על הבעיה מתי צריך האסטרונאוט לשמור שבת מכיוון שהשמש זורחת ושוקעת אצלו כמה פעמים ביממה. הרב שלוש הגיע למסקנה כי מצוות שבת קשורה בזריחות ובשקיעות ולכן יקיים איש החלל את שבתו לאחר ששה הקפים שלמים של השמש גם כשהיקף כזה אורך פחות מ-24 שעות.

באשר לשוכני הקוטב, קבע המרצה כי הם צריכים לקיים שבת כפי ששובתים האנשים ששוכנים באותו קו אורך, הלא מהקוטב לכיוון קו המשווה, בכל המקומות שיש בהם יום ולילה עד לקוטב הנגדי.

ומתי יקרא איש החלל "קריאת שמע" ?

לשאלה מתי צריך איש הלווין לקרוא קריאת שמע, קבע המרצה כי הוא צריך לקרוא קריאת שמע בזמן שילך לישון ובזמן שיקום משנתו. באמרו כי את זמן קריאת שמע למדו חז"ל מהפסוק "בשכבך ובקומך", ומאחר שנוהגים להניח תפילין רק בזמן קריאת שמע אף איש הלווין יניח תפילין בעת שהוא קורא קריאת שמע כאשר הוא קם משנתו.

הרב ש. ב. אורבאך, רבה של טבעון ומרצה לפילוסופיה באוניברסיטת בר-אילן, צלל לתוך מחשבת המלכות ומתח קווי השוואה בין התפיסה היהודית לפילוסופיה העתיקה של אריסטו, אפלטון, ועד לפילוסופיה המודרנית של ברגסון וסארטר.

הרב משה צבי נריה עסק בסוגיה של כפייה דתית.

דפים בנושא:


הערות: נח זבולוני הירבה לכתוב על הכנסים לתורה שבעל פה, בפרט לאור הכרותו עם רוב המשתתפים ועם המוסד המארח את הכנס: מוסד הרב קוק לכן סביר שגם כתבה זו נכתבה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד אחורי 1964

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב הרב מימון 1, ירושלים (מוסד הרב קוק)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2021 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.