לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

אהרן ורגליס תוקף את בורות התועמלנים האנטי-ציונים בבריה"מ


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | מעריב - עמוד פנימי (עמוד 3) - 25/02/1974 (יום שני)
אהרון ורגליס, עורך כתב העת האידי "סאוועטיש היימלאנד", המופיע במוסקווה, פירסם התקפה חריפה על תועמלנים סובייטיים, העוסקים בבעיית הציונות ובזרמים שונים של חיי התרבות היהודיים.

בגליון האחרון של כתב העת מציין ורגליס, שחוברת פריט עטו של אדם בשם יבסייב, שהופיעה במוסקווה תחת הכותרת "הפאשיזם במסווה מגן דוד", אינה אלא הוכחה לבורות של המחבר.

ורגליס מותח גם ביקורת חריפה על "תולדות הציונות", פרי עטו של פרופ' י. א. מינץ, חבר האקדמיה למדעים של ברה"מ. הוא מתרעם במיוחד נוכח "גסות" הניתוח של פרופ' מינץ, המבקש להעריך את עבודת הקונגרס ה-28 של התנועה הציונית העולמית. מינץ טוען, כי בקונגרס זה קיבלה התנועה הציונית "קו אנטי-קומוניסטי, ריאקציוני, הנוטה לפאשיזם ובעל שאיפות התפשטות".

"מוטב היה, לו ניתח פרופ' מינץ את המצב האמיתי בקרב התנועה הציונית, והיה מתעכב על המשבר העובר עליה, על חילוקי הדעות הפנימיים ועל השינויים שחלו במבנה התנועה הציונית", מציין ורגליס.

הוא מתעכב במיוחד על "השגיאות" שעשה פרופ' מינץ בעניין משה מנדלסון (1729-1786), בשאלת תנועת החסידים מהמאה ה-18 ובקשר למרטין בובר (1878-1965).

הערות: נח זבולוני הירבה לצטט מאמרים ב "סאוועטיש היימלנד" ירחון אותו היה מקבל מדי חודש בחודשו, כן הירבה לעסוק באהרן ורגליס עורכו. בנוסף הסגנון מזכיר את סגנונו ובפרט ציון שנות חייהם של אישים המוזכרים בכתבות. סביר מאוד שגם כתבה זו נכתבה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב מעריב - עמוד פנימי 1974

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: מוסקבה, רוסיה (קירוב 5 (מוסקבה העתיקה) - מערכת סאוועטיש היימלאנד (משוער))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות