לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

פרופ' מארק ביקש תפילתו של ר' אריה


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 5) - 10/07/1966 (יום ראשון)
עתה כבר מותר לגלות ברבים, כי הפרופ' בר מארק, מנהל הארכיון ההיסטורי היהודי בוורשה ומראשי האיגוד התרבותי החברתי של יהודי פולין, שנפטר אחרי מחלה ממושכת לפני ימים מספר, ביקש ש "אבי האסירים" הרב ר' אריה לוין שליט"א יתפלל ויבקש רחמים לשלומו.

הדבר אירע בפסח אשתקד, באושוויץ שבפולין. קבוצה של תלמידי בתי הספר התיכוניים מישראל עמדה לצאת לשם. נלווה אליהם מר שמחה הולצברג, מניצולי גטו ורשה. לפני נסיעתו עלה מר הולצברג מתל-אביב לירושלים לקבל ברכת רבם של אסירי ציון, ר' אריה לוין. נוסף לאיחוליו הלבביים וברכת דרך צלחה מסר "אבי האסירים" למר הולצברג גם שני בקבוקי יין ישן, המשומר אצל הרב זה כ-20 שנה, יין כשר לפסח למהדרין מן המהדרין.

הרב לוין ביקש שישתמשו ביין זה, בליל הסדר בורשה.

ב "סדר", שנערך בשגרירות ישראל בוורשה, השתתפו גם כמה אישים בולטים יהודיים מן "האיגוד התרבותי החברתי" וביניהם הפרופ' בר מארק. מר שמחה הולצברג, שנתכבד בעריכת ה "סדר", סיפר - נוסף ליציאת מצרים - גם על המחתרת העברית ועל רבם של אסירי ציון, ששלח את היין המשומר.

דברי מר הולצברג השאירו רושם עז על הנוכחים ובעיקר על האורחים. שגם הם כבר שמעו על כל מה שעשה ר' אריה לוין למען אנשי המחתרת. פרופ' בר מארק, שהמחלה הממארת כבר כרסמה אז בגופו, פנה למר הולצברג והביע את רצונו כי לכשישוב לישראל, יעלה לירושלים לר' אריה לוין ויבקש שיתפלל בעבורו. במו ידיו רשם הפרופ' מארק, נוסף לתוכן הבקשה בפנקסו של מר הולצברג, גם את שמו העברי ושם אמו.

הערות: קרבתו של נח זבולוני לר' אריה לוין, העובדה שכתב גם בעבר על פרופ' בר מארק, תוכן וסגנון הכתבה מביאים למסקנה שהיא נכתבה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1966

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב רבי אריה, ירושלים (בעבר רחוב הר גריזים, שכונת משכנות - מגורי הרב אריה לוין) | Saska Kepa, ורשה, פולין (השכונה בה שכנה שגרירות ישראל בפולין עד שנת 1967 (משוער))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות